شما اینجا هستید: Homeتحلیلتحلیل واقع بینانه به استیضاح ترامپ

تحلیل واقع بینانه به استیضاح ترامپ

زهرا شریف زاده عضو هیئت تحریریه مجله ایرانی روابط بین الملل

ترامپ برای اجرای سیاست خارجی به اعتماد مردم نیاز دارد و ظاهرا  آن را از دست داده است.ایالت ها در دنیایی از هرج و مرج زندگی می کنند ، بطوری که هیچ آژانس یا نهادی برای محافظت از آنها وجود ندارد. همانطور که جان مرشایمر  می گوید: "اگر یک کشور در سیستم بین المللی دچار مشکل شود ، نمی تواند 911[1] را شماره گیری کند." به همین دلیل ، واقع گرایان سیاست بین المللی را به عنوان یک سیستم "کمک به خود" می بینند ، جایی که هر کشور برای زنده ماندن باید به منابع و استراتژی های خاص خود تکیه کند. به عبارت ساده تر هر کشور بمانند جنگلی است  که می خواهد امنیت داشته باشد ،و برای ایجاد آن  اغلب به یک رهبری قوی ، نیرومند و چابک نیاز دارد که می تواند آنچه را که باید انجام شود برای ایمن کردن کشور انجام دهد.شاید به همین دلیل است که ترامپ باید استیضاح شود.

اما قبل از هرگونه بحث این سوال پیش می آید که  آیا واقع گرایی سیاست خارجی استیضاح ترامپ را  پیشنهاد می کند؟ آیا او آزاد است که بتواند سیاست خارجی فعال و هوشیارانه ای انجام دهد؟ و آیا بهتر نخواهد بود امریکایی ها از یک بحران اجتناب کنند؟

بنیانگذاران آمریکا [2] فهمیدند که در جهانی زندگی می کنند که 13 مستعمره اصلی آن ضعیف و بسیار آسیب پذیر بودند ، و بر اساس تشحیص آنان وحدت بیشتر و اقتدار دولتی سرانجام باعث شد که آنها مقالات اصلی کنفدراسیون را کنار بگذارند و قانون اساسی ایالات متحده را ابداع کنند.که در آن به کنگره این قدرت را دادند که اعلام جنگ ، جمع آوری ارتش و جنبه های دیگر دفاع ملی را فراهم کند ، اما آنها به عنوان رئیس قوه مجریه به رئیس جمهور به بیشتر جنبه های امور خارجه اختیار دادند. این رئیس جمهور است که سفیران را منصوب می کند ، با معاهدات مذاکره می کند ، مستقیماً با سایر سران کشور معامله می کند ، و در نهایت مسئول ترسیم سیاست های دولت در قبال دوستان و دشمنان است.بگونه ای که طی دو قرن گذشته و به ویژه از زمان جنگ جهانی دوم ، روسای جمهور هر دو طرف به تدریج اقتدار بیشتری را در این قلمرو به دست گرفتند.برای توضیح بیشتر لازم است یادآوری کنم زمانی که ایالات متحده در مواجهه با تهدید اتحاد جماهیر شوروی و همچنین خطرات قریب الوقوع ناشی از انقلاب هسته ای ، مرکز گسترده نظامی و اطلاعاتی را تأسیس نمود و مسئولیت های بیشتر و بیشتری را در سراسر جهان به عهده گرفت. جای تعجب نبود که روسای جمهور هر دو طرف این حق را داشتند که بخش بزرگی از سیاست خارجی را به صورت پنهانی ، ظاهراً به خاطر امنیت ملی انجام دهند وجای تعجب نبود که بیشتر روسای جمهور پس از جنگ جهانی دوم از این امتیاز استفاده کردند تا امنیت ملی را برای گمراه کردن سوالات بی دست و پا یا از نظر سیاسی قدرتمندانه در رفتار خودشان به کار گیرند.

اما یکی از زمینه هایی که روسای جمهور سزاوار محرمانه بودن هستند ، روابط خصوصی و یک به یک با رهبران خارجی است. در دنیای خطرناک ، ما باید به روسای جمهور (یا نمایندگان منصوب آنها) اجازه دهیم مکالمات صادقانه با مخالفان یا متحدین در مورد موضوعات بسیار حساس از جمله موضوعات مربوط به جنگ و صلح  انجام دهند بدون اینکه نگران باشیم محتوای محاوره های آنها در جبهه به پایان می رسد.

اما اعطای این اعتماد به هر رئیس جمهور به این دلیل که برای حفظ امنیت ملی در دنیای خطرناک ضروری است از نظر انتقادی به حداقل سطح صداقت ریاست جمهوری بستگی دارد. آمریکایی ها وهر کشور دیگری باید اطمینان داشته باشند که روابط رئیس جمهور با قدرت های خارجی برای پیشبرد منافع گسترده ملی و نه اهداف خصوصی آنهاست. هر چند  با نحوه برخورد رئیس جمهور با کشور دیگری یا رهبر جهان دیگری اختلاف نظر وجود دارد  ، اما باید با اعتماد به نفس  نه فقط امیدوار بلکه با اطمینان به آنچه  انجام می دهند، آنچه فکر می کنند که برای کشور بهترین است و فقط برای خود قائل  نیستند،به نحوه ی عمل ریاست جمهوری ها نگاه نمود.

هر چند ترامپ شواهد نشان داده که از روز اول ریاست جمهوری خود بی اعتنایی به این اصل را برطرف کرده است. و از واگذاری مشاغل املاک خود امتناع ورزید و حداقل از زمان سوگند حداقل 70 بار علناً از خودش تبلیغ کرده است. حتی او بخشی از حداقل 378 روز از دوران ریاست جمهوری خود را در یکی از املاک خود گذرانده و میلیون ها دلار برای مالیات دهندگان هزینه کرده است. دولت های خارجی که به دنبال جلب رضایت رئیس جمهور هستند ، از زمان تحلیف وی میلیون ها دلار در املاک ترامپ خرج کرده اند ، در حالی که پسران وی اریک ترامپ و دونالد ترامپ جونیور در حالی که در انجام فعالیت های سازمان ترامپ فعالیت می کنند ، پول بیشتری برای حفاظت از سرویس مخفی هزینه می کنند.اما راز پشت پرده تماس ترامپ با زلنسکی چه می تواند باشد؟

شاید تماس تلفنی کاخ سفید با زلنسکی نشان می دهد که ترامپ در تلاش بود تا از قول کمک های نظامی آمریکا به اوکراین برای استخراج "یک نفع" از اوکراین استفاده کند. این تماس چه فایده ای داشت؟ آیا این همکاری استراتژیک علیه مخالفان ایالات متحده بود؟ به اشتراک گذاری اطلاعات بیشتر که ممکن است برای اقدامات ضدتروریستی مفید باشد ، یا برای مقابله با پولشویی ، قاچاق جنسی یا جرایمی دیگر مقابله کند؟ یا یک ابتکار عمل جدید برای سیاست خارجی که ممکن است ایالات متحده را ایمن تر کند ؟
ظاهر امر هیچ یک از موارد فوق نمی تواند باشد  این گفتگو روشن می کند که ترامپ در مورد سیاست داخلی اوکراین ، درگیری آن با روسیه ، چشم انداز توسعه اقتصادی یا هر چیز عادی که رئیس جمهور ایالات متحده ممکن است به آن علاقه مند باشد نبوده است آنچه ترامپ می خواست  و آنچه وکیل شخصی وی ، رودی جولیانی ، مدتی آن  را دنبال می کرد آنست که در صورت مواجه شدن با جو بایدن در انتخابات 2020 اطلاعاتی در مورد بایدن و شركت سایبر امنیتی Crowdstrike است بطور واضح و روشن  او می خواست كه دولت خارجی برای انتخاب مجدد به وی كمك كند.

کاری به استیضاح ترامپ نداریم وسعی داریم نگاه واقع بینانه به این مسئله داشته باشیم .همانظور که آگاهیم افراد منطقی می توانند درباره آنچه سیاست ایالات متحده در قبال اوکراین باید باشد اختلاف نظر داشته باشند ، اما آنچه که نبا