شما اینجا هستید: Homeسخن سردبیربمناسبت ۱۶ آذر روز دانشجو

سخن سردبیر

بمناسبت ۱۶ آذر روز دانشجو

سیده مسعوده میر مسعودی

امروز ۱۶ آذر در تقویم ایران به عنوان روز دانشجو رقم خورده در این روز سه دانشجودر راه فعالیتهای مدنی و اعتراضی جانشان از دست داده اند یادشان گرامی باد .
این موضوع مهم است و لی در اینجا به مناسبت این روز به وجه دیگری از این قشر از جامعه، نگاه می کنیم .براستی آیا دانشگاه های ما توانسته اند رسالت خود را در کشوری با تمدن چند هزار ساله درامر آموزش انجام دهد و آیا دانشگاه ها و دانشجویان ما هم سطح کشور های متمدن گام بر می دارند ؟  هر سال سیل دانش آموزانی را داریم که با زحمت زیاد وارد دانشگاه های کشور می شوند ولی در خروجی سیل فارغ التحصیلانی را داریم که بیکار هستند براستی مشکل در کجای کار قرار دارد ؟ آیا ورودی دانشگاه ها برای پذیرش با میزان احتیاج سازمان های مختلف با نیروهای دانشگاهی تنظیم می شود ؟چرا رنکینگ دانشگاه های ما مطابق با استانداردهای جهانی پیش نمی رود و مهم تر آن که،  در چند سال چرا اخیر تعداد جوانانی  که دانشگاه های خارج از کشور را برای تحصیل انتخاب می کنند شدت افرایش یافته است ؟
در جواب این سوالات باید گفت. ساختارهای دانشگاه های ما نیاز  به یک بازنگری مجدد  دارد .آموزش ها و سیستم ورود و خروج  دانشجوها برای آموزش باید مطابق  با استانداردهای جهانی تنظیم گردد و کشور باید برنامه لازم برای کار و جذب خروجی های دانشگاه را داشته باشد.
نکنه مهم تر آنکه باید   توجه بیشتری به مطالبات دانشجویان در مسائل مختلف  شود تا دانشجو انگیزه بیشتری برای یادگیری داشته باشد.  هم چنین  دانشگاه های کشور باید استانداردهای آموزشی را طوری ارتقا بخشند که  نه تنها  برای دانشجویان داخل بلکه حتی، سیاست گذاری دانشگاه ها طوری باشد که برای دانشجویان خارج ایران هم جذاب بوده و کشور باید در جذب توریست دانشجویی  برای دانشگاه ها فعال باشد .
در نهایت  باید به این نکته مهم توجه داشت که دانشجو در آخرین مقطع آموزشی  قبل از ورود به عرصه اجرای  سیاست های کشور در هر کشوری قرار دارد. لذا  اتاق های فکر در حوزه آموزش این مسئله را مهم انگاشته تا از سیل بیکاری بعد از خروج از دانشگاه بکاهند.  کشور ما اگر بخواهد مطابق با کشور های توسعه یافته،  قدم های بنیادی در امر توسعه  را بردارد باید در حوزه دانشگاه و تربیت دانشجویان مطابق با استاندارد های جهانی  گام بردارد. همچنین در ورود دانشجوبه دانشگاه و هم در جذب فارغ التحصیلان  در حوزه کار، کوشا باشد.
در آخر این روز مهم را  به دانشجویان و دانشگاهیان  ایران تبریک گفته و  امید است گام های استوار و پایداری در این حوزه براشته شود .

۹۶/۹/۱۶