شما اینجا هستید: Homeسخن سردبیربهاران خجسته باد

سخن سردبیر

بهاران خجسته باد

تبریک سردبیرمجله ایرانی روابط بین الملل به مناسبت نوروز1397

هرسال با گردش زمین در نیمکره شمالی زمین ،طبیعت از خود چهره متفاوتی و زیبایی را به نمایش می گذارد .درختان از خواب زمستانی بیدار می شوند و هنر نمایی سبزی از  تولد جوانه ها ،  رقص شکوفه ها در رویش مجدد طبیعت را به نمایش می گذارد .  طبق رسوم باستانی  نوروز، مردمان این مناطق از دیرباز  با تازه و تمیز کردن خانه و کاشانه از ناپاکی ها به استقبال بهار با شکوفه هایشان می روند و قدوم بهار را جشن می گیرند.
سال 97 ایرانی، در حالی در خاورمیانه مهد تمدنهای کهن  شروع می شود که در هر منطقه  از این گستره و مهد تمدن ،جنگ و خونریزی و تنش و بحران های رنگارنگ بیداد می کند و هر گوشه اش با یک نوع بحران درگیر است.  ترکیه وارد عفرین سوریه شده وباعنوان  عملیات زیتون که در نام فقط صلح طلبانه است  ،بهار را در این  منطقه به خون رنگین کرده . دمشق نیز در چهل کیلومتری خود با بهانه جنگ با تروریسم هر روز صدها شهروند سوری را به خاک وخون می کشد .
یمن در همسایگی عربستان ،که دایه رهبری جهان اسلام را دارد با ایجاد جنگ و بحران توسط عربستان، با قحطی و انواع بیماریها بیداد می کند و شاید اگر به این صورت ادامه پیدا کند این فاجعه انسانی به نابودی و نیستی نسل یمنی ها بیانجامد.  ایران در موضوع برجام به بن بست انتخاب رسیده و تائید راستی آزمایی آژانس انرژی سازمان ملل نیز نتوانسته آمریکا را متقاعد کند  و دوستان اروپایی نیز کم کم در دوستی شان متزلزل شده اند و آمریکا با تغییر وزیر خارجه خود بطور غیر رسمی خروج خود را اعلام کرده است و انتظار تحریم های فراتراز طرف آمریکا میرود  . عراق در گیر انتخابات ریاست است در حالیکه کردها به دنبال فرصتی در جدا کردن خود از مرکز هستند با این حال خود اقلیم کردستان نیز در داخل دچار اختلافات بنیادی در حزب های خود است .قطر هنوز در رنج تحریم های عربستان بدنبال یارگیری و راه حل است . افغانستان و پاکستان هنوز محل پرورش تندرو های  اسلامی هستند که  به جرات می توان گفت که در سال های اخیر  بیشترین فاجعه انسانی را از بابت بمب گذاری های انتحاری به خود دیده است.
اسرائیل نیز در این منطقه  سهم به سزایی در  نمایش ،دشمنی با ایران  و ایجاد ایران هراسی و دشمن سازی یا به قولی آتش بیار جنگ، قدرت های بزرگ در منطقه بوده و می توان گفت بیشترین تنش را در اخبار روزانه از خاورمیانه را به نمایش گذاشته است
البته کشورهایی هم در این منطقه هستند که آرامش ظاهری دارند ولی پس لرزه های های این بحران ها بر این مناطق تاثیر گذاشته و حداقل امنیت اقتصادی این کشورها رابه خطر انداخته است .
در سطوح بالاتر نیز جنگ پنهان قدرت های بزرگ در این منطقه است که توان بازیگران منطقه را در یارگیری های خود تحت تاثیر قرار داده است . آمریکا و روسیه و  چین و به تازگی فرانسه و آلمان از جمله قدرت های است که نقش شان در این منطقه پر رنگ است .
 می توان گفت که خاورمیانه در حالی به استقبال بهار می رود که تنش و بحران حاصل از تصمیم گیرها ی غیرعقلانی این منطقه را پر کرده است .بیشتر تحلیل گران ، تنش در بعضی از این کشورها را به حساب عدم ملت سازی و دولت سازی در این کشورها گذاشته اند و  یک سری راهم به حساب عدم وجود تصمیم گیران عقلانی  دانسته اند .
بهرحال بهار، بدون توجه به عملکرد این کشورها بطور مساوی برای همه،  نمایشی زیبا از رقص شکوفه ها و جوانه ها گذاشته است و نوید امید را در دل مردم این مناطق  بر انگیخته  که تنش و بحران مثل سیاهی و سردی زمستان در گذر است و بهار آزادی و رهایی از ظلم و ستم در راه . به امید این که این بهار برای مردم این مناطق ، بهار روشنایی باشد و بتوانند سربلند و استوار در مقابل پلیدی و ناراستی  گام بردارند.
با شادباش و تبریک سال جدید، روزهای بی تنش و آزاد از یوغ تروریسم و ظلم و ستم برای مردم مظلوم این مناطق آرزومندم .و امید داریم موج سوم آلوین تافلر  که همانا دانایی است با صلح و دوستی در این مناطق همراه گردد
سیده مسعوده میرمسعودی
96/12/27