شما اینجا هستید: Homeسخن سردبیرشمارش معکوس خروج آمریکا از برجام

سخن سردبیر

شمارش معکوس خروج آمریکا از برجام

سیده مسعوده میر مسعودی

12 مه مصادف با 22 اردیبهشت ، روز تاریخی برای برجام ،این توافق تاریخی است. توافقی که در تاریخ دیپلماسی جمعی آن هم در سطح بین المللی بی نظیر بود.  سوال کلیدی و ساده این مطلب این است:مسیر برجام کجاست ؟ لغو برجام ،اصلاح برجام ، استواری برجام
اگر بخواهیم سطح تحلیل  را در سطح ساختار نظام بین الملل ببینیم با توجه به اینکه ساختار بین نظام بین الملل در دو مدل :  چند قطبی و تک قطبی چند مرکزی در نوسان است  می توان آینده نگری در مورد برجام را در دو مدل متفاوت متصور کرد
 1- در نظام بین الملل چند قطبی آینده نگری در مورد برجام :  اصلاح برجام و توافق اروپا و آمریکا در مورد برجام و ایجاد مکمل برجام است که باعث میشود برجام برای ایرن  دست وپاگیر می شود . در این پیش بینی ایران به یک کشور منزوی تبدیل شده و قدرت عمل  اش در خارج نزدیک خود به حداقل می رسد و در مقابل دامنه عمل رقبای عربی بیشتر شده و هم چنین اسراییل در معادلات منطقه ای دست بالا را خواهد داشت و عملا ایران به یک کشور منفعل تبدیل خواهد شد .
 2-در ساختار بین المللی تک قطبی چند مرکزی ، پیش بینی براین منوال است که آمریکا بدون پاسخگویی به متحدین خود و رقبای اقتصادی مثل چین و..از توافق برجام  خارج می شود و بار دیگر به جهانیان اثبات می کند که هنوز سیاست قدرت پابرجا است و دیپلماسی را باید در قدرت برتر جستجو کرد .
بهرحال برجام در مراقبت های ویژه است و آینده این توافق چند جانبه بستگی به نظر ترامپ دارد که از موضع قدرت بالا به موضوع نگاه می کند .ایران نیز در مدیریت این موضوع هنوز نتوانسته هدف مشخصی را دنبال کند و منتظر تصمیم ترامپ و تکیه به روسیه و چین و تا حدودی به دوستان اروپایی است .که به جرات می توان همه این تکیه گاه ها بازیگران منفعت طلب هستند و در بزنگاه های تاریخی ایران را تنها گذاشته اند . راه حل پیشنهادی این است که ایران در تصمیم  گیری برای  برجام ،جانب صبر را داشته تا عکس العمل دوستان اروپایی را بعد از خروج از برجام ببیند و اگر احساس تزلزل  در تصمیم آن ها دید بلافاصله از برجام خارج شود چون برجام  بعد از خروج آمریکا از آن ،دیگر قابلیت یک توافق سودمند برای ایران  را نخواهد داشت و بیشتر دستاویزی برای غلبه به عملکرد ایران و مخدوش کردن پرستیژ ایران در منطقه خواهد بود .
در مدیریت داخلی نیز در این فرصت حساس برای ایران تا 12 مه، تصمیم گیران ایرانی نباید با مسائل حاشیه ای مثل فیلترینگ تلگرام  و مسائل حاشیه ای ،ذهن ملت را  مشغول کنند و باید اتحاد داخلی  را در این برهه تاریخی حفظ کنند و بیشترین انرژی را در تصمیمات اقتصادی بگذارند  تا بتوانند امواج خروج آمریکا از برجام را کاهش داده و ملت محور حرکت کنند .رقبای منطقه ای  ایران در حال حاضر فرصت هماوردی با ایران را در طرف خود قوی می بیند و ایران باید از هر رفتار غیر عقلانی و هیجانی پرهیز کند .باشد که تصمیم گیران کلیدی ایران بتوانند کشتی ایران را در این طوفان به  سلامت  عبور دهند .


97/2/16