شما اینجا هستید: Homeسخن سردبیرخروج از برجام ، سناریوی مطلوب برای ایران

سخن سردبیر

خروج از برجام ، سناریوی مطلوب برای ایران

سیده مسعوده میر مسعودی

برجام ،توافق ایران با قدرت های بزرگ و آمریکا با این امید منعقد شد که بتواند در خاورمیانه بحرانی ، برای ایران مسیر جدیدی در اقتصاد و سیاست و تعامل با کشورهای منطقه و جهان باز کند ولی بعد از انعقاد این توافق و اندک زمانی بعدبا تغییر ریاست جمهوری آمریکا ، برجام در راه ناهمواری قرار گرفت و با اینکه بارها ایران حقانیت برجام را در اجرا و عدم سرپیچی از مفاد توافق برجام ثابت کرد و آژانس بین المللی انرژی نیز این موضوع را تایید کرد  با این حال این توافق نتوانست  خود را برای تصمیم گیران جدید آمریکا اثبات کند و بالاخره در 12 مه 2018 ترامپ رئیس جمهور آمریکا خروج خود از برجام را اعلام کرد و متحدان اروپایی خود را با  این توافق  جهانی تنها گذاشت.
سوال کلیدی و کاربردی در اینجا این است که ایران بعد از خروج آمریکا از برجام چه عملکردی باید داشته باشد تا هم منافع کشور را تامین کند و هم پرستیژ جهانی خود را در کسب اعتماد دوباره از جهانیان کسب کند ؟
بعد از گذشت تقریبا دو هفته از خروج آمریکا از برجام  جواب این سوال راباید در عملکرد ایران   بعد از خروج آمریکا از برجام جستجو کرد . با سفر دیپلمات های ایرانی به روسیه و چین و اروپا ،ایران سعی در متقاعد کردن طرفهای دیگر برجام ،  به دنبال تضمین  ادامه برجام است .البته این عملکرد به عنوان یک انتخاب ، می تواند باشد ولی بنظر نویسنده یک انتخاب اصلح  نیست  به دو دلیل :
1-برای حفظ و تضمین  یک توافق دو موضوع کلیدی مطرح است اول قدرت حفظ توافق توسط متعهدین توافق.دوم ادامه توافق بدون متضرر شدن طرفین .
که بنظر نویسنده با کمی مرور در تاریخ سیاست های اروپا ، اروپاییها هنوز قدرت کافی برای مقابله با سیاست های آمریکا را ندارند و اگر هم در حال حاضر به این کار ادامه می دهند می خواهند بیشترین منافع اقتصادی در این 180 روز را تامین کنند چرا که در صورت انصراف و خروج از ادامه،اروپا فرصت طلایی 180 روزه را در بر گرفتن از منافع خود در ایران از دست خواهد داد .
2-دومین دلیل این است که اروپا از نظر اقتصادی ، قدرت کنار گذاشتن آمریکا را ندارد و شاهد موضوع ،  چندین شرکت بنام هست که بعد از خروج آمریکا از برجام ،موضع خود را تغییر داده و از توافق با ایران کناره گیری کرده اند .
روسیه که کشوری کاملا فرصت طلب است وهیچ دوست همیشگی و دشمن همیشگی ندارد و هنوز تحریم های موضوع خارج نزدیک (اوکراین ) را به یاد دارد و هم اکنون فرصت معاوضه خوبی در خارج دور  یعنی ایران و سوریه برای این موضوع  با اروپایی ها پیدا کرده پس تلاش اش را فقط در این جهت پیش می برد .
بنظر نویسنده ایران باید کمی دور نگر بوده و باید خود را با خروج از برجام اثبات کند چون طرفین اروپایی که نتوانسته اند، ناقض توافق  یعنی آمریکا را قانع کنند پس اگر آمریکا کمی فشار بر اروپا  راافزایش دهد که خواهد  داد از  توافق برجام  خارج می شوند .
پس سناریو مطلوب برای ایران خروج کامل از برجام است .چون اولا طرفین باقیمانده قدرت حفظ برجام را ندارند . ایران با توجه به پتانسیل های سرزمینی و انسانی که دارد باید کاملا در سیاست حفظ ثبات داخلی از نظر اقتصادی و سیاسی و امنیتی تلاش کند و ساختارهای فاسد را در همه لایه ها از بین ببرد و سیاست داخلی را در ایجاد استانداردهای منطقی برای شهروندان خود مهیا کند تا بتواند  برجام  را نیک به فرجام برساند .
 
98/2/29