شما اینجا هستید: Homeسخن سردبیرتدبیر عقلانی ،تداوم امید

سخن سردبیر

تدبیر عقلانی ،تداوم امید

سیده مسعوده میرمسعودی

 در چند روز اخیر شاهد اعتراضات به گرانی بنزین در ایران بودیم که نه تنها در ایران بلکه با قطع اینترنت نمود جهانی پیدا کرد و باعث شد ایران و ایرانی بار دیگر در عرصه رسانه های چهانی مطرح گردید . براستی آیا این تصمیم اقتصادی دراین برهه از زمان لازم بود؟ اگر لازم بودآیا ارزش این همه خسارت مالی و معنوی را داشت ؟در پاسخ می توان گفت دولت تدبیر و امید زمان و راه سختی را برای اجرا این تصمیم اقتصادی انتخاب کرد و امید مردم به بهبود اوضاع اقتصادی را نا امید کرد.
دولت با یک عقب نشینی ساده در تصمیم اقتصادی خود در این موضوع می توانست خشم مردم را کمتر کند . حال در صحنه جهانی ما شاهد اظهار نظر مجامع بین المللی و کشورهای دیگر در یک موضوع داخلی هستیم . برخورد نامناسب با افرادی که فقط مطالبات اقتصادی دارند بنوعی وجهه و اعتماد مردم را به دولت کم کرده است . همزمان با این موضوع ،اعتراضاتی در کشور همسایه عراق با این جنس مطالبات که عموما اقتصادی هستند نشان می دهد که دولت هایی که انعطاف کمتری دارند و ملت ها را در اولویت دوم قرار می دهند خود را در مخمصه ای از مشکلات بزرگ می اندازند .
از اجرا تصمیم تا اعمال تصمیم بر مردم پروسه بسیار دراز وسختی است و دولتی که با شعار و تدبیر و امید آمده باید بتواند تدبیر بیشتری برای امید به رفاه اجتماعی در مردم و اعتماد به دولت را ایجاد کند .
امروزه با پیشرفت در فناوری و انقلاب ارتباطات ،ملت ها به یک بلوغ سیاسی و اجتماعی رسیده اند و خواستار نگاه محترمانه به حقوق خود هستند و در واقع شفافیت تصمیم گیران و رعایت حقوق انسانی از مطالبات پررنگ ملت ها در همه جای جهان است .عدم رعایت حقوق و وضعیت معیشتی، نگاه بالا به پایین دولت به ملت ،شاید در کوتاه مدت بتواند آرامش نسبی را ایجاد کند ولی در طولانی مدت می تواند اعتماد ملت به دولت را تضعیف کند .
رفاه اجتماعی و مطالبات اقتصادی یکی از مسائل مهم در اداره عقلانی یک کشور است و تصمیم گیری های حتی برای یک اصلاح اقتصادی به ظاهر کوچک در کشور و از پایه های تحکیم ساختاراقتصادی یک دولت هم باید با دقت و ماهرانه طرح و اجرا شود . مدیریت صحیح آن تصمیم هم درکشور می تواند موضوعی استراتژیک برای آن دولت باشد . ملت به عنوان یک پازل مهم در این مدیریت می باشد که علاوه بر احترام به حقوق آنها، باید عزت نفس و اعتماد آن ملت نیز تامین شود .
شاید تدبیر و عقب نشینی در افزایش قیمت بنزین ، می توانست این همه اعتراضات پشت خود نداشته باشد و ملت نیز به این نتیجه می رسیدند که در تصمیم گیری های دولت سهیم هستند و دولت امید ، امید هزاران انسانی که این موضوع امرار معاش آنها را شامل می شود نیز زنده می کرد.

سردبیر مجله ایرانی مجله ایرانی روابط بین الملل