شما اینجا هستید: Homeسخن سردبیرشب یلدا به عنوان دیپلماسی نرم عصر جدید

سخن سردبیر

شب یلدا به عنوان دیپلماسی نرم عصر جدید

سیده مسعوده میرمسعودی

مژده اي دل که مسیحا نفسی می آید

 

 آیین ها و رسوم در آموزه های تاریخی هر ملتی ، جزو فرهنگ آن ملت محسوب می شود و هم چنین نشانه تفکر و اندیشه آن ملت برای موضوعات مختلف است یا به عبارت دیگر نشانه بلوغ فکری و اجتماعی آن ملت در آن دوره زمانی بوده است .احترام به این آیین ها و ریشه یابی درست علل ایجاد آن آیین ها یعنی استفاده بهینه از سبک و تجربه عملی یک ملت که می تواند هم غرور ملی و هم اعتبار بین المللی برای آن کشور و ملت ایجاد کند. گاهی این آیین ها دربین مللی اجرا می شود که اکنون از نظر جغرافیایی کشورهای مختلفی هستند و دقیقا می توان از آن به عنوان یک دیپلماسی نرم نیز برای همبستگی یک ملت در کشورهای مختلف استفاده کرد که در زمان های قبل تحت یک کشور این آیین را اجرا می کردند .
یلدا یکی از این آیین های ایرانی است که قدمت آن به قولی به 7000 سال قبل می رسد. در تاریخ ایران، درزمان داریوش یکم این جشن را اجرا می کردند و هم اکنون در بسیاری از کشور ها از جمله آذربایجان ،تاجیکستان ،پاکستان،افغانستان و ترکیه نیز برگزار می شود . در فرهنگ ها معمولا هر آیینی ریشه در سبک زندگی و نوع معاش مردم آن منطقه دارد چون زندگی کشاورزی در ایران قدیم غالب بوده مردم نیز به زمین و خورشید گرم و فصول و بالطبع تغییر زمان کاشت و برداشت محصولات کشاورزی حرمت ویژه ای قائل بودند. در سوی دیگر این موضوع ،فرهنگ تغذیه و فرهنگ ارتباط و ... نیز تحت تاثیر آن قرار می گرفت . یلدا طولانی ترین شب سال به معنای زایش به نماد غلبه روشنایی بر تاریکی محسوب می شد و مردم با بزرگداشت پیروزی روشنایی بر تاریکی به استقبال خورشید اول زمستان می رفتند خورشیدی که می توانست برایشان رفاه و خوشبختی بیاورد . خورشید گرمی که نماد پیروزی بر اهریمن تاریکی و ظلم ناشی از آن بود .
سبک تغذیه نیز مصرف مواد خوراکی مثل هنداونه بود که به یادگار از فصل فراوانی تابستان بوده و اعتقاد بر محافظت انسان در برابر سرما بوده .انار را که میوه بهشتی می دانستند نماد روزی و وفور برکت در آن روزگار بوده و آجیل و میوه های خشک نماد انرژی در آن مقطع زمانی بوده استفاده می کردند . در بعد معنوی سرزدن به والدین و بزرگان آن منطقه و سرزدن به بیماران و گرفتاران در بند مشکلات نیز آیین خوبی برای همدردی بود .بعدها شاهنامه خوانی و حافظ خوانی به این فرهنگ اضافه شد که دانایی و به قول امروزی کتابخوانی راهم به رسوم اضافه کرد . حفظ فرهنگ و آیین های باستانی از یادگارهای تمدن بزرگ ایرانی است . ایرانیان به عنوان ملتی آگاه و دانا واندیشمند که تمدن چند هزار ساله پشتوانه تاریخی آنها محسوب می شود . غلبه بر تاریکی و رهایی یافتن و رسیدن به روشنایی یکی از مفاهیم مهم این شب تاریخی ایرانی ها است .این نشان می دهد ایرانی ها ملت آزاده ای بودند و سعی داشتند اندیشه و خرد جمعی را در رفتارهای خود گسترش دهند .برای طبیعت که نعمت خداداد ی بوده ارزش ویژه‌ای قائل بودند و سعی داشتند با نمادها و اسطوره ها و آیین ها این رسوم کهن را سینه به سینه به نسل های بعدی انتقال دهند .باشد که ما امانت دار این آیین ها و رسوم باشیم و به عنوان یک پایه فرهنگی سعی در انتشار و تبلیغ این فرهنگ صلح و دوستی و آزاد منشی و خصلت خرد ورزی را به جهانیان نشان دهیم .در آخر ضمن تبریک یلدا آرزوی پیروزی روشنایی بر تاریکی در تمام جهان را برای ملت های آزادمنش دارم .با تفالی از حافظ سخنم را به پایان می برم.
مژده اي دل که مسیحا نفسی می آید

که ز انفاس خوشش بوی کسی می آید

از غم هجر مکن ناله و فریاد که من

زده‌ام فالی و فریادرسی می آید

98/9/30