شما اینجا هستید: Homeسخن سردبیرنگاهی به حمله نظامی ترکیه به ادلب سوریه(خط ونشان همسایه در خانه میزبان)

سخن سردبیر

نگاهی به حمله نظامی ترکیه به ادلب سوریه(خط ونشان همسایه در خانه میزبان)

سیده مسعوده میر مسعودی سر دبیر مجله ایرانی روابط بین الملل

امروزه شمال و شمال شرقی سوریه جولانگاه ترکیه بعد از مرگ داعش بوده است.  ترکیه هدف از این حرکت را ایجاد منطقه امن برای آوارگان سوری ای عنوان می کند که با بحران داعش وارد خاک ترکیه شده اند .لذا با این دلایل  با ارتش خود  شمال و شمال شرقی سوریه را اشغال کرده و به قول خود،چندین  پست دید بانی برای مبارزه با پیکارجویان اسلام افراطی به  وجود آورده است ،  در نیت داخلی  ترکیه برای مبارزه با جنگجویان کردی مخالف خود و مبارزه با  ایجاد پایگاههای آنها  وارد میدان شده است . ترکیه بعد از کودتای نافرجام چند سال پیش در آن کشور از سازماندهی کردها ی مخالف خود مانند گروه های پ.ک.ک وی.پ.ک در هراس بود و شمال و شمال شرق سوریه را مرکزی برای سازمان دهی این گروه ها می دانست .در نتیجه اردوغان با حمله نظامی با عناوین صلح محور نظیر شاخه زیتون و ...سعی دارد بنوعی بازی کردها را به هم بزند و بازی را به نفع خود پایان دهد و این برگ آوارگان سوری بعد از بحران داعش هم  برگ بازی ایست   که در بیشتر جاها از آن استفاده می کند.
 
از طرفی چراغ سبز این حرکت نظامی  ترکیه در  خاک سوریه را ،عملکرد ترامپ تأمین نمود . رفتار ترامپ با کردها بعد از پایان دادن به داعش ترکیه را به خویش امیدوار کرد .وشاید ریشه اولیه این حرکت نظامی ترکیه به  این حرکت ترامپ بر می گردد که به کردها بعد از یاری و مدد گرفتن از آنها در نابودی داعش پشت کرد  . ترکیه نیز با فرصت پیش آمده  زمان را  مناسب برای مبارزه و جلوگیری از تشکیل کانون قدرت برای کردها فرض کرد و با این درک ، وارد سوریه شد  در این حرکت  تجاوز آشکار به تمامیت ارضی یک کشور و نقض آشکار حقوقی یک کشور هرچند بحران زده کاملا مشهود و آشکار است که جامعه جهانی چشم بر این نقض آشکار هم بسته است  . در باز پس گیری خاک سوریه توسط دولت سوریه آن کشور با اینکه مشروعیت مردمی ندارد وارد درگیری نظامی شد.ترکیه  با اعلام اولتیماتوم !به دولت سوریه عملا قوانین بین الملل و اصول سازمان ملل را در احترام به تمامیت ارضی کشورها زیر سوال برد . اروپا نیز با کارت بازی آوارگان که ترکیه در دست دارد عملا انفعالی عمل می کند آمریکا هم در مقابل روسیه عملا عقب نشینی محسوس را کرده است .در اینجا مردم ادلب بیشترین تاوان این بازی بین المللی را در سرزمین خود تجربه می کنند .ساختار فاسد و غیر دمو کراتیک  عملا کشور از هرطرف فلج کرده و ارتش کشور توان ایستادگی در برابر ورود بیگانگان به مرزهای خودرا از دست داده است .
ترکیه بازی برد-باخت را در سوریه برای خود برگزیده تا شاید همین نتیجه با کردها مخالف دولت خود بازی کند که اگر آینده پژوهی برای ترکیه داشته باشیم  می توان به این ضرب المثل اکتفا کرد که اگر هر  چیز از نازکی می شکند ، ظلم وستم از کلفتی خواهد شکست.
بهرحال سوریه اگر بتواند سرزمین خودرا از بازی قدرت های بین المللی و منطقه ای نجات دهد راهی بس طولانی و ناهموار در پیش دارد و ترکیه هم از این فرصت  استفاده می کند و سعی دارد با تهاجم نظامی به یک کشور بحران زده هم  به عنوان قدرت منطقه ای خود را نمایش دهد وهم مانع از تشکیل پایگاه های مخالف در مرزهای خود شود .

تحریریه مجله ایرانی روابط بین الملل