شما اینجا هستید: Homeسخن سردبیراستراتژی مناسب در جنگی نابرابر(شیوع کووید19 ومدیریت مناسب برای مقابله)

سخن سردبیر

استراتژی مناسب در جنگی نابرابر(شیوع کووید19 ومدیریت مناسب برای مقابله)

سیده مسعوده میر مسعودی سردبیر مجله ایرانی روابط بین الملل

در آستانه ورود به بهار و سال 99  موجی از نگرانی و ترس از تهاجم وشیوع جهانی این موجود ذره بینی ،دنیا را فرا گرفته است و اکثر  کشورهای جهان در بالاترین سطح امنیتی خود قرار دارند . درگیری نابرابر بین انسان و غیر انسان که هر کدام تکنیک خاصی برای مقابله دارد . خانواده ویروسی که توانسته زنجیره بلندی از نوع کووید 19 را در جمعیت انسانها ایجاد کند . ویروسی مهاجم که بیشترین مانور خود را در جایی می دهد که در نقطه مقابل اش مدیریت خوبی در برابر این  وجود ندارد  ویا آنرا درست نشناخته و یا  اصلا جدی نگرفته اند .
متاسفانه  کشور ما به یکی از این محیط های مناسب برای این ویروس تبدیل شده است و فرصت  زنجیره سازی همه گیری برای این ویروس مهاجم ایجاد شده است   در شروع می توان گفت علت ایجاد شرایط مناسب برای شیوه باید از   مدیریت چندگانه و غیر اصولی و بی نظم  دانست .  بدنبال این معضل مدیریت بحران عملا   با از دست دادن زمان  طلایی کنترل ویروس  باعث ایجاد زنجیره شیوع  و همه گیری برای این ویروس شد  ومتاسفانه  از مدیریت بحران کرونا به بحران مدیریت کرونا  تبدیل شد . تبعات اجتماعی و سیاسی و اقتصادی و...حاصل از این ویروس و عدم مدیریت به موقع و درست آن باعث ایجاد زنجیره ای از مشکلات متعدد دیگری برای کشور شده که برای حل آنها نیاز به زمان و هزینه گزافی است   .با این مقدمه این سوال پیش می آید که چرا این  ویروس کووید 19 توانست این چنین شیوع بالایی پیدا کند ؟
اولین اشاره را باید به کشور مبدا این ویروس نشان کرد که چرا  چین پروازها یا ارتباط این ویروس را به جهان خارج را قطع نکرد و اجازه پروازها را از کانون ویروس به بیرون داد ؟که این  راه ارتباط  باعث شد ویروس  از  کانون مبدا  باایجاد زنجیره شیوع در خارج استان ووهان چین  شود که شوربختانه  با پروازهای ایرانی وارد  کشور ایران  شد  . در مرحله بعد بنظر نگارنده عدم اطلاع درست و عدم پیش بینی تصمیم گیران کلیدی از  جنس و درجه  خطر  این ویروس باعث شد که این ویروس و بحران ناشی از آن  شناخته نشده وبالطبع مدیریت مسئله نیز جدی گرفته نشد .
 اگر آنالیز این موضوع را لایه به لایه پیش ببریم  علت گسترش این ویروس در ایران ، اشتباه محاسباتی و عدم اطلاع از قدرت این ویروس بوده و  سهل انگاری و عدم شناخت و مشاوره با متخصصان این ویروس باعث این فاجعه انسانی که هم اکنون با آن روبرو هستیم  شد. شناخت در اینکه این دشمن و حمله توسط این ویروس  از جنس انسانی نیست و استراتژی و تکنیک مبارزه  با تهاجم آن با حمله انسانی متفاوت است بسیار سهل گرفته شد
 تصمیم گیران کلیدی  تهاجم این ویروس را سبک فرض کرده وبا ندانم کاری و نادانی و  دادن زمان شیوع به این ویروس فرصت میدان داری به این ویروس دادند ودرک نکردند که برای مبارزه با این ویروس پنهان کاری و فرافکنی در مورد آن نه تنها سودمند نیست بلکه  ایجاد بهترین شرایط برای حمله وشیوع این ویروس است .
در بحرانها و مدیریت علمی  آنها باید اول آنالیز درست از طرف مقابل داشت و  اگر جنس تهاجم متفاوت است پس مبارزه نیز متفاوت است .
تمام اینها به این بر می گردد که ساختار مدیریتی کشور تعریف علمی از بحران و طرفین آن ندارند وبا نسخه مبارزه انسان با انسان پیش می روند و دقیقا وقتی وزیر محترم امور خارجه درخواست لغو تحریم ها از آمریکا دارد کاملا می توان درک کرد که حمله کووید 19 را یک حمله  از طرف دشمنان می دانند و استراتژی خاص آن را در نظر می گیرند و این اشتباه که دشمن حمله کننده  نه هویت انسانی دارد و نه دشمن  جمهوری اسلامی ایران . بلکه یک ویروس که باید مدیریت درستی برای قطع زنجیره شیوع آن را با مدیریت کادر پزشکی و درمانی کشور اجرا کرد و نیاز به هیچ  تکنیک مقابله با دشمن انسانی نیست . چون برای مقابله با آن  شیوه جنگی و یورش متفاوت لازم است  
این ویروس نه دین دارد نه هویت نه جنسیت و نه هیچ مشخصه انسانی .
پس باید مسائل و موضوعات مبارزه انسانها با انسانها را از آن جدا کرد .
متاسفانه همین از دست دادن  زمان قطع زنجیره شیوع این ویروس فرصت همه گیری به ویروس داده شده‌است  .
نگارنده به عنوان یک کادر درمانی در این زمان که این ویروس در مرحله گسترش است باز با قرنطینه خانگی و کانون های اصلی می توانیم  فرصت را از ویروس بگیریم که شاید آخرین و بهترین راه برای قطع زنجیره شیوع باشد
با آرزوی سلامتی برای هموطنان و اندیشه درست برای تصمیم گیران مملکت
روز وروزگارتان بخیر

تحریریه مجله ایرانی روابط بین الملل