شما اینجا هستید: Homeسخن سردبیرچرایی و چگونگی بیماری کووید-19 بر ساختارهای بنیادی و پیامدهای آن

سخن سردبیر

چرایی و چگونگی بیماری کووید-19 بر ساختارهای بنیادی و پیامدهای آن

سیده مسعوده میر مسعودی سردبیر مجله ایرانی روابط بین الملل

با آغاز سال2020 میلادی ، ویروسی مهاجم کرونا که عامل ایجاد بیماری  کووید 19 بود پا به عرضه جهان گذاشت  . در شروع،  مردم جهان  این بیماری  به ظاهر ساده  با مورتالیته 2 درصد را  از خبرگزاریهای  چینی بدنبال فستیوال جهانی غذا در ووهان چین رویت کردند .بیماری که دنیا آن را،  در مراحل اولیه اصلا  جدی نگرفت  و خود کشور چین نیز حال آگاهانه یا ناآگاهانه اطلاعات واضح در مورد خطرات این ویروس مهاجم و میزان شیوع آن را بیان نکرد و همین موضوع باعث اتلاف وقت برای پیشگیری و همه گیری گسترده آن  شد و  دنیا  را در یک آشفتگی و غافلگیری قرار داد  . در حال حاضر هم ، بیماری  کووید 19 به یک دشمن مشترک بشریت تبدیل شده است که استراتژی های مشابه ای  در جهان در مقابل آن  به کار گرفته می شود  .  در ادامه ، علاوه بر آمار وحشتناک کشته های این ویروس در کشورهای مختلف ،  نظام بهداشتی ودرمانی کشورها را هم خسته وفرسوده   کرده است  هم چنین توانسته در ساختارهای سیاسی و اقتصادی و حتی  اجتماعی و هم چنین  اندیشه ای افراد نیز تاثیر بگذارد و باورها و حتی عرف ها و اخلاقیات را هم متحول کند .در بخش اقتصادی نیز  تحولات شگرفی  را رقم زده است .در چند روز اخیر  در بعد اقتصادی نیز، قیمت مهمترین ماده سوختی  جهان یعنی طلای سیاه را  کم رمق کرده است و طبق گزارش ماه آوریل به منفی 37 دلار رسانده است  حال با شیوع این بیماری در جهان و تاثیر فوق العاده آن در سطوح مختلف از اجتماع مخاطبان عادی گرفته تا صنعت واقتصاد  و بعلاوه تاثیر در  مفاهیم بنیادی  قدرت و قدرت ها  و تغییر  سایر  مفاهیم  بنیادین توانسته همه را به چالش بکشاند . براستی انسانها چه نوع استراتژی را  تا توقف این ویروس  که در حال  تاخت وتاز است باید  در پیش بگیرند؟
 آیا با رکود گسترده جهانی و عملا ضعف بشریت در درمان آن،جهان  با  یک نوع ناتوانی  اساسی روبرو شده است  ؟
و سوال مهم ، تا چه زمانی باید راهکارهایی مثل قرنطینه و خانه نشینی را ادامه دهند ؟
  آیا دنیا در حال تحول و ورود به عصر دور شدن از زندگی اجتماعی است ؟
 آیا با ورود عصر تکنولوژی ارتباطات ،فضای جدیدی در ارتباط بین انسانها درحال بوجود آمدن است؟
 آیا چین به عنوان نقطه مکانی  شروع و شیوع  این بیماری توانسته به یک راهکار عملیاتی برسد ؟
 چرا  با وجود آینده پژوهان جهانی  پیش بینی  شدت و گستردگی بیماری نشد؟ و اینکه این بیماری خواهد توانست ، اقتصاد و چرخه اقتصادی کشورها  را  به این شدت فلج  کند؟کاهش قیمت نفت به قیمت 37 دلار  منفی شاید یکی از آرزوهای کشورهای نیازمند به این ماده حیاتی بوده ؟ . آیا اهداف کووید 19 تسهیل کننده مقاصد این جنس کشورها است ؟ یا فقط یک نگاه بدبینانه است؟
ویا برعکس تمام این اتفاقات پیش بینی شده بود ولی توان بشر برای کنترل ناکافی بوده.
بنظر می رسد بیماری کووید 19 با  ایجاد ناهماهنگی در مدیریت کشورهای مختلف در مواجه با این  دشمن مشترک باهم متفاوت بوده و این عدم هماهنگی پیک دوباره  پاندمی این ویروس در  جهان را تکرار خواهد کرد .
 تصمیم گیران کشورهای مختلف  مخصوصا کشورهای با تکیه گاه نفتی و تاثیر آن در اقتصاد این کشورها احتمالا  بازبینی دوباره در ساختار بندی در تمام ابعاد خواهند کرد البته کار گزاران  نیز بالطبع هم در اندیشه ها و هم در نگاه به منافع ملی و باورهای خود تجدید نظر خواهند کرد و باز تعریف مجددی از مفاهیم مثل قدرت و امنیت و اعتبار جهانی و نوع حاکمیت و میزان پاسخگویی و شفافیت را در روی میز بررسی خود قرار خواهند داد
به عبارت دیگر سال 2020 سال تغییر جهانی به نگرش انسانها و حتی چارچوب ها و رویکرد های مختلف در حوزه های سیاست خارجی و سیاست داخلی و رویکرد هایی که در قالب آنها افراد را به چارچوب بندی های رهنمون می کرد متحول خواهد کرد   . البته این تغییر جهانی است ولی همگانی نیست و براساس روند توسعه در آن کشور و میزان امنیت و قدرت  و نوع حاکمیت ... و داشتن و دادن حق آزادی بیان در آینده  با هم کاملا متفاوت خواهد بود
99/2/2

تحریریه مجله ایرانی روابط بین الملل