شما اینجا هستید: Homeسخن سردبیر"نمی توانم نفس بکشم" یک خیزش اجتماعی یا مبارزه و رقابت انتخاباتی دو حزب ویا...

سخن سردبیر

"نمی توانم نفس بکشم" یک خیزش اجتماعی یا مبارزه و رقابت انتخاباتی دو حزب ویا...

سیده مسعوده میرمسعودی 

این روزها با کم شدن اخبار مربوط به ویروس کووید 19 در رسانه ها ما شاهد تظاهرات و راه پیمایی  مردم معترض در ایالت های مختلف آمریکا بوده ایم .
جرقه شروع این اعتراضات ،مرگ جورج فلوید بود، سیاه پوستی که به دست ماموران پلیس با فشار بر گردن وی و شریان های حیاتی اش کشته شد.
در حقیقت به زبان دیگر نفس های یک شهروند رنگین پوست بوسیله  قانون حاکم بر کشور خاموش شد . البته اگر از نظر انسانی به موضوع نگاه کنیم خبر متاثر کننده ای بود که توانست آتش تبعیض نژادی  که تاریخ آمریکا با آن گره خورده ، بار دیگر  شعله ور کند و نابرابری و خشونت توسط  نهاد قانونی کشور متبوع را هم بشدت  زیر سوال ببرد
در تحلیل این موضوع می توان این سوال را مطرح کرد که چرا دامنه این قتل و گسترش اعتراضات مربوط به این موضوع روز به روز گسترده تر گردیده است؟  سوالاتی دیگری نیز مطرح می شود از جمله :آیا  اعتراضات فقط محدود به اعتراض علیه  قتل و  خشونت یک شهروند آمریکایی است؟ یا در روی دیگر ، یک فرصت مناسب برای مردمی است  که بخاطر کرونا در قرنطینه بودند و از نظر اقتصادی به یک بن بست و درجه ای از فشار اقتصادی رسیده اند و نیاز به فریادی دارند تا هم خشم خودرا از این خانه نشینی و آسیب اقتصادی بیان کنند و هم بتوانند خشم خودرا  از دولت کنونی خود برای مدیریت شیوع این بیماری  را مطرح کنند ؟
 دلیل بعدی  برای این اعتراضات و گسترش آن ، که شاید به این دلیل هم ، نتوان این تظاهرات را خیزش اجتماعی نامید ، رقابت  بین دو حزب در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا علل بزرگنمایی و گسترش آن است .بدین صورت که تظاهرات خشمگین مردم  پل حمله و رقابت  دو حزب به همدیگر است .  اگر هم  این فرضیه درست باشد این سوال در ادامه به ذهن می رسد  کدام یک از دو حزب دموکرات یا جمهوری خواه ، از این اعتراضات نفع بیشتری می برند ؟
برای آنالیز قدم به قدم می توان گفت اولا ساختار حاکم بر بافت اجتماعی آمریکا این فرصت را به ملت خود می دهد تا اعتراضات خودرا بطور کاملا آشکار بیان کنند و حتی رسانه های خود کشور نیز لحظه به لحظه موضوع را پیگیری می کنند و هم چنین  لحن خشن ترامپ  رئیس جمهور آمریکا هم نتوانسته از این خواست مردم در پاسخگویی و در خواست شفافیت و بررسی عمل به حقوق برابر  مانع  از آن شود .
 شاید بتوان گفت هر چند خشونت وجود دارد ولی قدرت ابراز اعتراض و فرصت باز گویی مطالبات مردم نیز  وجود دارد و این یک نقطه مثبت در ارتباط بین  دولت و ملت  است . مردم با قدرت تمام  می توانند دولت آمریکا و تصمیمات آن  را به چالش بکشند و این بنظر نگارنده ، تفاوت اصلی آمریکا به عنوان کشوری با آزادی بیان  با کشورهای دیگر است. کشورهای که مسائل خیلی دردناک تر از این  در آنها پیش می آید ولی مردم  قدرت به چالش کشیدن دولت وخواست  پاسخگویی روشن را از دولت خود   ندارند .
 مسئله دیگر ،مربوط به شیوع کووید 19 است که کار  و اقتصاد معشیتی  مردم را بطور اجباری  کاهش داده و مردم  خشمگین از کاهش گردش اقتصادی و مشکلات ناشی از آن هستند و بنوعی هم ، دولت را مقصر، ورود و همه گیری این  بیماری می دانند و مرگ این جورج فلوید سیاهپوست  بوسیله نیروی های دولتی پلیس باعث شد فریاد و خشم خود را در این مدل و  قالب طراحی و  بیان کنند.البته در دلیل آخر دلیل اصلی بنظر نگارنده مطلب ،  مربوط به موضوع انتخابات ریاست جمهوری آمریکا  است  و شعله ور کردن این آتش در آستانه انتخابات ریاست جمهوری  شاید فرصتی  باشد برای دموکرات ها، تا سیاست های خروجی ترامپ و نحوه مدیریت اورا به چالش بکشند و ترامپ نیز یا به اختیار یا ناخواسته با تویئت هایی که بنظر خودش ارتباط مستقیم با ملت است که  بنوعی خشن هم  عمل می کند باعث شده  دموکرات ها از این موضوع بهره داری سیاسی به نفع خود کنند.
 با این وجود،  سیاست همیشه در دنیای واقعی ،دوگانگی خاصی دارد شاید برای ترامپ فرصتی شود تا بتواند مسائل دیگر را در لابه لای مرگ این سیاه پوست  پنهان کند و بتواند کارهای مربوط به ایجاد موج برای مخاطبان خاص خود را ایجاد کند  تا در انتخابات پیش رو رای دهندگان  خاص خودرا نگه دارد . از طرفی دیگر دموکرات ها از این موضوع به عنوان فرصتی برای ایجاد موج منفی برعلیه ترامپ ،تا حدودی توانسته اند موفق هم  بشوند و جو بایدن را به عنوان شخصیت میانه رو  معرفی کنند  .جوبایدن به عنوان منتخب دموکرات ها در مقابل ترامپ قرار می گیرد و اینکه این اعتراضات نقطه آشیل دولت ترامپ شود، بستگی  به  رد شدن کامل از کرونا دارد .
نتیجه :در دنیای فناوری اطلاعات و ارتباطات و گسترش وسیع مسئله می تواند بوسیله دولت ها یک ابزار قدرتمند برای تبدیل یک موضوع به ظاهر کم اهمیت  به سرعت  به یک موضوع حیاتی تبدیل شود و نیز ابزاری باشد که دو لت مردان تصمیم گیرنده  از آن به عنوان ابزاری برای مهندسی اجتماع خود بهره گیرند تا منافع خاص را از آن دریافت کنند و به اصطلاح با ایجاد یک موج کوچک از موج های بزرگ جلوگیری کنند و هوشمندانه  نظر مخاطبان هدف  خود را در زمان کلیدی از آن خود کنند
98/3/14
تحریریه مجله ایرانی روابط بین الملل