شما اینجا هستید: Homeسخن سردبیرآیا امریکا با انتخاب جوبایدن مسیر متفاوتی در آینده خواهد داشت؟

سخن سردبیر

آیا امریکا با انتخاب جوبایدن مسیر متفاوتی در آینده خواهد داشت؟

سیده مسعوده میر مسعودی سردبیر مجله ایرانی روابط بین الملل

انتخابات آمریکا که تقریبا تیتر و موضوع اصلی اکثر رسانه های کلیدی و مهم را به خود اختصاص داده بود بالاخره با اعلام خود رسانه ها با اعلام اکثریت آراء الکترال  به نفع جوبایدن تقریبا به پایان رسید هرچند ترامپ سعی دارد با جنگ حقوقی برای اثبات آرا پستی ،کارزار انتخاباتی پیروز جوبایدن را به نفع خود تغییر دهد ولی تقریبا با نظارت قانون و نظم حاکم بعید بنظر می رسد که نتواند این ادعا را ثابت کند هر چند آرا مردمی ترامپ نیز قابل توجه بود ولی انتخابات آمریکا با محوریت آرا الکترال است .

سوال مهم در این تحلیل این است که آیا جو بایدن مسیر متفاوتی رادر بیشتر سیاست داخلی و خارجی طی خواهد کرد ؟
در جواب این سوال باید گفت شاید خیلی مسیر متفاوتی نخواهد داشت  اولا جو بایدن یک کشور که اکنون با پاندمی کوی 19 درگیر است تحویل خواهد گرفت که مدیریت خاص خود را در سلامت مردم همراه با اقتصاد پویا می طلبد و این خود یک چالش بزرگ برای جوبایدن است که در کمپین های انتخاباتی مدام از مدیریت ترامپ شاکی بود و آن را  غلط و کشتار مردم قلمداد می کرد .پس  رای دهنده  آمریکایی از جو بایدن صد درصد یک مدیریت جدید  در پاندمی کرونا،همراه با حفظ شرایط اقتصادی را خواهند داشت . اقتصادی  که هم در این دوران 10 ماهه کرونا دچار رکود شده اند مردم انتظار خواهند داشت که با مدیریت جدید به مسیر پویا هدایت کند و این بزرگترین چالش جوبایدن در شروع کارو همین موضوع مدیریت کرونا  است .
در سیاست خارجی در مورد قراردادهای بین المللی که ترامپ از آنها خارج شده سعی خواهد کرد مسیر برگشت و حفظ نو آنها انجام خواهد داد که این مسیر می تواند در نمای بیرونی از بایدن یک تفاوت متعادل تر از ترامپ را بسازد و دیپلماسی و بدنبال آن تعامل جهانی را به نمایش بگذارد و شاید برگشت به قراردادهایی حفظ محیط زیست و بودجه ناتو و سازمان بهداشت جهانی  از جذاب ترین آنها برای طرفدادان محیط زیست و انرژی پاک و در ناتو امنیت متحدان کلیدی آمریکا در همکاری با آنها و در سازمان بهداشت جهانی طرفداران بهداشت و سلامتی عموم مردم جهان باشد .  برگشت به برجام که میراث اوباما و همکاری بایدن با تیم کاری این توافق یکی از مهمترین ، حداقل برای ایران مهم و کلیدی می باشد . سوال مهم این است که آیا این بازگشت بدون فشار واضح و مطابق با خواست های تیم ایرانی برجام خواهد بود ؟ تحلیل این موضوع کمی سخت است چون متحد اصلی آمریکا بدون توجه به اینکه چه کسی رئیس جمهور آمریکا باشد اسرائیل است و اسرائیل به جد با نتاهایو تندرو خواستار فشار بر ایران برکم کردن حوزه نفوذ ایران در منطقه است . پس بایدن نیز  در این مورد مثل پیشنیان خود اولویت را به اسرائیل می دهد و دیپلماسی تنظیمی خود را با نگاه به اسرائیل در مورد توافق برجام پیش می برد .
سوال بعدی آیا برجام پیشنهادی بایدن مورد توافق تصمیم گیران کلیدی را در برجام جدید بر آورده میکند یا فقط نمایشی از دیپلماسی و تعامل خواهد بود .تحریم ها و فشار حداکثری جای خودرا به دیپلماسی و توافق و تعامل بین دو کشور می دهد وبا  از بین بردن فشار بر روی اقتصاد فرو رفته ایران  در تحریم ها  را می شود . جو بایدن در سیاست خارجی راه میانه را خواهد رفت و ترامپ در دوره خود در سیاست خارجی چون تهاجمی عمل کرده هر عقب گرد بایدن در این سیاست تهاجمی  می تواند در نزد جهانیان میانه و متعادل دیده شود .
البته باید گفت با حاکمیت قانون و شاخص نقش رئیس جمهور  در ایفای سیاست داخلی و خارجی ، مسیر حرکت همان "آمریکا اول " یا آمریکای بزرگ خواهد بود ولی با زبانی نرم تر یا و کمی نهانی در زیر مفهوم دیپلماسی صلح محور و خواهان جهان خوب برای همگان خواهد بود . البته  با سابقه کاری جو بایدن می توان گفت دیپلماسی و زبان گفتگو در مدیریت  او بسیار کلیدی و در متفاوت نشان دادن او از ترامپ می تواند بسیار کمک کننده باشد . البته با انتخاب معاون جوان مثل کاملا هریس شاید در صورت سن بالا و عدم ادامه کار می تواند پشتوانه خوبی در مسیر حرکتی در صورت مشکل سلامتی برای بایدن باشد .
در هرحال انتخابات آمریکا  توانست الگوی از آزادی بیان وآزادی سیاسی را برای جهانیان به نمایش بگذارد و مهمتر اینکه  مبارزه بین دو فرد بود ولی اولویت حق انتخاب را به مردمی می دهند که سرنوشت آنها را رقم زده می شود
نتیجه: سرنوشت هر ملت و کشور را هیچ کسی بجز ملت آن کشور نمی تواند چه آن کشور آمریکا و چه کشور دیگر . و انتخاب مردم آمریکا جوبایدن و او باید بتواند متفاوت عمل کند تا به انتخاب مردم احترام بگذارد
موضوع دیگری که در این انتخابات بیشتر چشمگیر بود ، نقش رسانه ها و چگونگی بیان و آگاهی از روانشناختی مردم  بود که  می تواند به عنوان ابزار قدرتمند و اثر گذار باشد . فرهنگ گفتار سیاسی و شناخت روانشناختی مردم و بکار بردن ابزار تبلیغاتی درجای درست، ذهن مردم را بطور هوشمندانه هدایت می کند  .
موضوع نقش رسانه ها در همه مسائل نیاز به یک بازبینی نقش آن در دنیا امروز دارد و می تواند بسیار در طراحی یک مسیر متفاوت موثر باشد .

هیئت تحریریه مجله ایرانی روابط بین الملل