شما اینجا هستید: Homeسخن سردبیربه مناسبت آغاز سال 1400(قرن جدید)

سخن سردبیر

به مناسبت آغاز سال 1400(قرن جدید)

سیده مسعوده میر مسعودی سر دبیر مجله ایرانی روابط بین الملل

 سال 1400 یا  قرن جدید در حالی شروع می شود که جهان با پاندمی کرونا دست و پنجه نرم می کند و دولت ها سعی دارند با نظم پسا کرونا خودرا مطابقت دهند . نظمی که حاصل تلاش دسته جمعی دولت ها در ساخت واکسن و پخش آن مسیر بوده است .شاید بتوان بعد از اتمام جنگ سرد ،مبارزه با کرونا اولین تلاش و همکاری جمعی تمام دولت ها بدون در نظر گرفتن اختلافات مابین شان در دوسال گذشته، باشد که تقریبا موفقیت آمیز هم بوده است .
در نگاه از زاویه دیگر ، تغییر رئیس جمهور در آمریکا به عنوان زمامدار هژمون جهانی یا شاید نظام چند قطبی با محوریت آمریکا  ،بر نظم جهانی و همکاری های منطقه ای و بین المللی تاثیر شگرفی به همراه داشته است.
تغییر تاکتیک های پرزیدنت بایدن نه استراتژیهای اصلی آمریکا،  در همکاری با چین و روسیه و اتحادیه اروپا و هم چنین نگاه جدید به خاورمیانه ،مسیر فکری و استراتژی دولت های مرکز و پیرامون را در دوری یا نزدیک به هم تغییر داده است . اکثرا دولت ها ترجیحا دولت های مرکز  در حال باز بینی اقتصادی حاصل از تعطیلی مراکز اقتصادی در زمان پاندمی کرونا هستند  . کشورهایی پیرامون خصوصا خاورمیانه  با ذخایر غنی نیز در تعادل سازی ذخایر نفتی و.. خود سعی در ایجاد ارتباطات جدید بعد از اتئلاف اسرائیل که با چند کشور عربی  ایجاد شده ،هستند .
در این میان ایران نیز با ساختار اقتصادی  مریض که می تواند هم از کرونا  و هم از سوء مدیریت ها و هم از توافق برجام بلاتکلیف باشد، دست و پنجه نرم می کند .البته بیشترین ترکش این ساختار اقتصادی مریض روی دوش مردم است .
سال 1400 یا قرن جدید در شروع با فاصله زیاد مردم از دولت حاکم در ایران شروع شده و سفره مردم روز به روز خالی تر می شود و با نزدیک شدن انتخابات ،تشویق دولت برای بهتر شدن وضعیت نیز در حال اجرا است .
البته در مورد برجام نیز  آن تفکر که با آمدن رئیس جمهور باید ،اوضاع به سمت و سوی روشن می رود و تحریم ها برداشته می شوند و... امری باطل بوده و بر عکس آینده برجام مبهم تر نیز شده است .
اگر یک نگاه کلی تر در قرن جدید به دولت ها داشته باشیم
 اکثر دولت ها بیشترین انرژی خود را در سیاست داخلی و تقویت ساختارهایی اقتصادی و اجتماعی و حتی سلامت روانی جامعه خود را در ایام پسا کرونا گذاشته اند و سعی می کنند در این ایام  ملت تحت فرمان خودشان را امید تازه ببخشند و سلامت جامعه خود را با برنامه های منظم واکسیناسیون علیه کرونا به مسیر سلامتی بگردانند و کار و زندگی طبیعی و بدون ترس را درا تمسفر خود ایجاد کنند . البته همیشه در  کشورهای مرکز (رو به توسعه یا توسعه یافته) است ،مسیر سیاست خارجی بدنبال قوام سازی در سیاست داخلی است و همیشه سیاست داخلی از اولویت بالایی از نظر اهمیت اجرا از سیاست خارجی دارد . شاخص امید به زندگی و امنیت و منافع ملی ،اولویت‌های  کاری دولت حاکم است و در این زمان رهایی از معضل کرونا و تضمین سلامت جسمی و ایجاد جو امن سلامت می توان گفت برای این کشورها در درجه اول قرار دارد .
مجله ایرانی روابط بین الملل در سال 99 با برنامه های نشست ها و سخنرانی ها و بحث های آزاد سعی کرد تا با ایجاد پلی بین تفکرات متخصصین این رشته و تصمیم گیران اجرایی و انعکاس افکار مردم باشد و با نشر مقالات و تحلیل و آنالیزها و راهکار ها در ایجاد مسیرها رسیدن به سناریوهایی منافع ملی محور  در این مقطع زمانی یاریگر  باشد .
این مجموعه فکری امیدوار است با ادامه این برنامه ها و نشست ها خرد جمعی را چراغ راه قرار داده است و کمک به رشد فکری و ارتقا ء علمی حل مشکلات کشور داشته باشد .
با تبریک سال جدید برای تمام دلسوزان ایران آرزوی موفقیت و بهروزی برای همگان داریم

تحریریه مجله ایرانی روابط بین الملل

1400/01/02

logo-samandehi

       شماره مجوز ۷۹۸۱۰

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

مجله ایرانی روابط بین الملل

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله ایرانی روابط بین الملل است.
باز نشر مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

کانال مجله ایرانی روابط بین الملل

کانال مطالعات روابط بین الملل