دکتر عبدالرضا هوشنگ مهدوی

دکتر عبدالرضا هوشنگ مهدوی در سال 1309 در تهران متولد شد. به دلیل حساسیت زیادی که در مورد انتخاب نام های مذهبی در دوران رضاشاه وجود داشت خانواده ایشان که نام عبدالرضا را برای او انتخاب کرده بودند نام هوشنگ را هم به آن اضافه تا حساسیتی ایجاد نکند. نام و نام خانوادگی ایشان همواره باعث شده که به چندین شکل مختلف از ایشان نام برده شود.

پس از اتمام دوران دبیرستان ایشان در سال 1327 با قبولی در کنکور، وارد دانشگاه تهران در رشته حقوق می شود. ایشان که در دوره تحصیل از دانشجویان هوادار نهضت ملی بود همزمان با تحصیل امام موسی صدر در دانشگاه تهران مدرک لیسانس حقوق خود را از این دانشگاه دریافت کرد. وی پس از دریافت مدرک لیسانس برای دوره دکترا (در آن زمان دوره فوق لیسانس وجود نداشت) راهی فرانسه می شود. دوران تحصیل ایشان در فرانسه بود که کودتای 28 مرداد در تهران اتفاق افتاد. به گفته وی، این اتفاق به قدری برای دانشجویان ایرانی تلخ بود، باعث خودکشی یکی از دانشجویان در همان شب حادثه گردید. روایت ایشان از کودتای 28 مرداد اینگونه می باشد:
"هنگامی که این خبر را شنیدم در حال بازگشت به خانه بودم که در خیابان متوجه شدم که مردم به شکل عجیبی به من نگاه می کنند وقتی خودم را در آیینه نگاه کردم متوجه شدم بی اختیار اشک از چشمان من جاری شده است و این حادثه به قدری برای من تلخ بوده که هنوز پس از گذشت شصت سال اثراتش در من باقی مانده است."
دکتر مهدوی به همین دلیل رساله خود را با موضوع روابط ایران و آمریکا بعد از جنگ جهانی تا کودتای 28 مرداد نوشت و در سال 1334 علی رغم جو به شدت متشنج ایران و توصیه اساتید و چند تن از دوستان به ایران بازگشت و رساله خود را با اصلاحات جزئی به شورای عالی فرهنگ تحویل داد.
آغاز فعالیت در وزارت خارجه ایران:
دکتر عبدالرضا هوشنگ مهدوی در همان سال برای اینکه در وزارت امور خارجه مشغول به کار شود باید در یک وزارت دیگر در ابتدا آغاز به کار می کرد. وی بر خلاف میل باطنی وارد وزارت دادگستری شده و پس از یک سال فعالیت در آن در کنکور وزارت خارجه قبول و وارد وزارت خارجه می شود. به دلیل تحصیل در رشته حقوق بین الملل در ابتدا در اداره حقوقی وزارت خارجه مشغول به کار میشود. دو سال فعالیت در آلمان، بیش از چهار سال در فرانسه، دو سال در مصر و دو سال هم در ایتالیا، ادامه کار ایشان در وزارت خارجه بود. در روز 6 بهمن 1357 ایشان برای ماموریت به عنوان سفیر دوم به انگلستان اعزام می شود که در همان روز دانشجویان ایرانی سفارت را  اشغال می کنند.
فعالیت در  بعد از انقلاب:
بعد از انقلاب اسلامی مهندس بازرگان طی نامه ای ادامه خدمت ایشان را در سفارت انگلستان به عنوان کاردار اعلام می کند که در نهایت در مرداد ماه 1358 دکتر یزدی طی تلگرافی خاتمه ماموریت ایشان را اعلام و پس از بازگشت به ایران رئیس اداره کتابخانه و آرشیو می شوند.
دوران وزارت صادق قطب زاده:
صادق قطب زاده در زمان ریاست در تلویزیون نزدیک به شش هزار نفر را اخراج کرده بود که با ورود به وزارت خارجه هم این رویه را در پیش گرفت. رئیس دفتر قطب زاده در ابتدا طی جلسه ای ایشان را به عنوان سفیر یونسکو در پاریس اعلام می کند که روایت جالب دکتر مهدوی از این جلسه بدین شرح است: "پس از شنیدن این خبر از این که می توانستم در یک پست غیر سیاسی به کشورم خدمت کنم بسیار مسرور شدم. روز بعد پیشخدمت پاکتی را برای من آورد و من هم از خوشحالی به او مبلغ صد تومان که پول زیادی هم بود دادم پاکت را باز کردم و دیدم که در آن نوشته شده است: شما از این تاریخ به افتخار بازنشستگی نائل می شوید!"
تدریس در دانشگاه امام صادق (ع):
دکتر مهدوی پس از بازنشستگی شروع به نوشتن و ترجمه کتاب می کند که در حال حاضر 83 کتاب ارزشمند در حوزه علوم انسانی حاصل  تلاش وی در عرصه خدمت به کشور می باشد. همچنین وی در ادامه و به پیشنهاد دکتر داوود هرمیداس باوند به مدت 16 سال در دانشگاه امام صادق به تدریس پرداخت.

گردآوری و تنظیم: رضا کدخدازاده- عضو هیئت تحریریه مجله ایرانی روابط بین الملل