کنت نیل والتز ( Kenneth Neal Waltz)

کنت والتز
kenneth waltz


کنت نیل والتز از مشهورترین نظریه‌پردازان حوزه روابط بین الملل در سال ۱۹۲۴ در میشیگان متولد شد و در سال 2013 درگذشت. وی پروفسور بازنشسته دانشگاه برکلی و همچنین معاون پژوهشی دانشگاه کلمبیا بوده است.

پدر و مادر او دارای تحصیلات پایین و فاقد بینش سیاسی عمیق بوده اند. وی در دوران نوجوانی علاقه مند به ریاضیات، فیزیک، هنرهای نمایشی، فن بلاغت و سخنوری بوده است. تحصیلات کارشناسی را در دانشگاه آبرلین در رشته ریاضیات آغاز کرد و بعد به اقتصاد روی آورد. تحصیلات تکمیلی را در دانشگاه کلمبیا ادامه داد ولی دوباره به رشته ادبیات انگلیسی و نهایتاً فلسفه سیاسی تغییر گرایش داد. کنت والتز در سن سی سالگی به رتبه استاد تمامی نائل شد. وی استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل در دانشگاه های برکلی، سوارتمور، برندیس و کلمبیا بوده است. والتز مدرک دکترای خود را در سال ۱۹۵۷ از دانشگاه کلمبیا اخذ کرد. در طول سال های ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۸ ریاست انجمن علوم سیاسی ایالات متحده آمریکا را برعهده داشته و یکی از اعضای آکادمی هنر و علوم آمریکا بود. وی شاگردان زیادی را در زمینه روابط بین الملل تربیت کرد از جمله شاگردان مشهور او می‌توان به استفن والت، بری پوسن، استفن وان اوارا، باب پاول، اوری گلدشتاین، بنی میلر، ویلیام روزو اشاره کرد.
والتز بنیانگذار مکتب نئورئالیسم (رئالیسم ساختاری) در حیطه نظریات روابط بین الملل می باشد. نظریات والتز، در واقع تکامل یافته نظریات کلاسیک، مانند هانس مورگنتا و هابز می باشد. نئورئالیسم والتز در حقیقت پاسخ وی در برابر کمبودهایی بود که در رئالیسم مشاهده می شد. نظریه نئورئالیسم از زمان بروز و ظهور این تئوری در ۱۹۷۹ تا پایان جنگ سرد نظریه غالب در میان نظریات روابط بین الملل بود. اما پایان جنگ سرد تئوری والتز را با سوالاتی روبرو کرد که مهمترین آن ناتوانی نظریه فوق در توضیح فروپاشی آرام و ناگهانی اتحادیه جماهیر شوروی بود. چرا که والتز عقیده داشت نظام دوقطبی ایستاتر و پایدارتر از نظام های چند قطبی است.
نخستین اثر کنت والتز کتاب "انسان، دولت و جنگ" بود که آن را در سال ۱۹۵۹، در حدود دو سال پس از اخذ مدرک دکتری نوشت. از ابداعات مهم والتز، مبحث سیستم های تحلیل می باشد که کسی قبل از او این مهم را مطرح نکرده بود. او در این کتاب نظریات مختلف در حوزه روابط بین المللی را در ۳ گروه یا سطح تحلیل کلان، میانی و خرد تقسیم بندی کرده است. در تقسیم بندی والتز، در سطح کلان مواردی همچون قوانین بین المللی، ائتلاف ها و اتحادیه های بین المللی، سازمان های بین المللی و بنگاه های چند ملیتی، در سطح میانی، اقتصاد، حکومت، گروه های ذی نفع و منافع، و در سطح خرد، مسئولیت ها، ادراکات، فعالیت ها و انتخاب ها مورد توجه قرار گرفته اشت.
آثار مهم کنت والتز عبارتند از:
.Man, the State, and War انسان، دولت و جنگ (۱۹۵۹)
.Theory of International Politics نظریه سیاست بین الملل (۱۹۷۹)
Reflections on Theory of International Politics. A Response to My Critics. بازتاب نظریه سیاست بین الملل، پاسخی به منتقدینم (۱۹۸۶)
Foreign Policy and Democratic Politics سیاست خارجی و سیاست دموکراتیک
The Spread of Nuclear Weapons گسترش سلاح های هسته ای (۲۰۰۳)

گردآوری و تنظیم: رضا کدخدازاده- عضو هیئت تحریریه مجله ایرانی روابط بین الملل