جوزف نای (Joseph Nye)

جوزف نای دانشمند علوم سیاسی و روابط بین‌الملل و اهل ایالات متحده آمریکا است. وی در دانشگاه‌های پرینستون، آکسفورد و هاروارد تحصیلات خود را انجام داده است و استاد علوم سياسي دانشگاه هاروارد بوده است.

وي علاوه بر همكاري با روزنامه نيويورك تايمز، واشينگتن پست و وال‌استريت ژورنال، چندين كتاب از جمله "پارادوکس ابرقدرتي امريكا در جهان" و "‌‌ قدرت نرم: ابزارهاي موفقيت در سياست‌هاي جهاني" را تالیف کرده است. جداي از فعاليت‌هاي علمي و سوابق پژوهشي، معاونت وزير امور خارجه در امور امنيتي را در دولت کلينتون در کارنامه خود دارد. وي در سال‌هاي 94-1993 مديريت شوراي امنيت ملي را که کار هماهنگي ارزيابي‌هاي اطلاعاتي براي رئيس جمهور را انجام مي‌دهد، بر عهده داشت. وي در حال حاضر رياست دانشکده مطالعات حکومتي جان اف.‌کندي در دانشگاه هاروارد را عهده‌دار است. جوزف ناي به عنوان يکي از بنيانگذاران نظريه نئوليبراليسم در روابط بين‌الملل و پيشرو و سردمدار نظريه قدرت نرم است. وی در ميان 1700 پژوهشگر برجسته روابط بين‌الملل، جايگاه ششمين کارشناس برجسته و صاحب نظر اين حوزه را در بيست سال گذشته به خود اختصاص داده است. او بود که نخستین بار مفهوم «قدرت هوشمند» را بنيان گذاري کرد. عمده شهرت نای، اصطلاح «قدرت نرم» است که به نام او به ثبت رسیده است و اواخر دهه 80 میلادی آن را به کار برد.
 وی معتقد است که فرهنگ آمریکائی با جاذبه بالای خود یکی از ستون‌های قدرت آمریکا و یکی از مهمترین ابزارهای نفوذ قدرت آن کشور در صحنه بین‌المللی است. جوزف نای به عنوان تئوریسین جنگ نرم و دیپلماسی عمومی، در 20 ژوئن 2010 در جلسه پارلمانی شورای انگلستان با عنوان "قدرت نرم و دیپلماسی عمومی در قرن 21" سخنرانی کرد و در آن از کاربردهای جنگ نرم صحبت به عمل آورد. همچنین وی از جمله‌ی ۷۷ مقام ارشد سابق نظامی، سیاسی، اطلاعاتی و امنیتی آمریکا می‌باشد که در نامه‌ای به باراک اوباما از تلاش‌های اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا برای رسیدن به راه‌حل دیپلماتیک در پرونده هسته‌ای ایران، قدردانی کردند.
آثار ترجمه شده جوزف نای به فارسی:
1- آينده قدرت- ترجمه: احمد عزيزي- نشر ني: این کتاب در مورد قدرت و حکومت در قرن بيست و يکم نوشته شده است. شرايط قرن بيست و يکم و قدرت آمريکا در اين قرن، انواع قدرت نظامي، اقتصادي و نرم، جابجايي‌هاي قدرت و سياست از جمله مواردی است که در این کتاب به آن پرداخت شده است. سر فصل های کتاب شامل: "پراکندگي قدرت سايبري"، "مسئله فرود امريکا"، "توزيع منابع قدرت"، "راهبرد‌هاي قدرت"، "گذارهاي سلطه"، "دولت‌ها و بازيگران فراملي"، "انقلاب اطلاعاتي" می باشد.
2-  قدرت در عصر اطلاعات از واقع‌گرايي تا جهاني شدن- ترجمه: سعيد ميرترابي- پژوهشكده مطالعات راهبردي: در این کتاب سياست‌ بين‌المللي اینگونه تعریف می‌شود كه در ‌آن دولت‌ها به دنبال كسب قدرت و امنيت براي خود هستند در نتیجه به ائتلاف با يكديگر روي آورده و براي حفظ استقلال خود در مقابل ديگر دولت‌ها، دست به ایجاد موازنه در قدرت می‌زنند.
3- رهبري و قدرت هوشمند- ترجمه: محمودرضا گلشن‌پژوه و الهام شوشتري‌زاده- موسسه فرهنگي مطالعات و تحقيقات بين‌المللي ابرار معاصر تهران: در این کتاب رهبری کردن به این شکل تعریف شده که توانایی راهنمایی و بسیج دارد و در عین حال قدرت، شامل قدرت سخت و قدرت نرم است در نتیجه رهبری و قدرت غیرقابل جدا شدن از یکدیگر هستند.
4- فرسايش قدرت نرم (مردم، دولتها و اعتماد)- ترجمه: سعيد ميرترابي- دانشگاه امام صادق(ع): در این کتاب قدرت نرم مورد بررسی نویسندگان آن، جوزف نای، فیلیپ زلیکو و دیوید کینگ قرار گرفته است. در این اثر، نویسندگان راهكارها و سياست‌هاي زوال قدرت نرم، در جوامع مختلف، را مورد بررسی قرار داده اند.
5- آموزش عالي، فرهنگ عامه و قدرت نرم؛ مطالعه موردي ژاپن و ايالات متحده- ترجمه: محسن روحانی- دانشگاه امام صادق(ع):نویسندگان این اثر، جوزف نای، ديود ال مكانل و ياسوشي واتانابه در اين کتاب به موضوع نقش پررنگ دانشگاهیان در رقابت قدرت‌های بزرگ در قدرت نرم پرداخته‌اند.
6- قدرت نرم- ترجمه: محسن روحانی- دانشگاه امام صادق(ع): در این کتاب قدرت نرم، توانايي تاثیرگذاری از طريق جاذبه و بدون استفاده از اجبار تعریف شده است. جذابيت فرهنگی و سياسي از جمله جذابیت‌های پرداخت شده در این اثر می‌باشد.
7- ديپلماسي عمومي، جامعه مدني و قدرت نرم؛ مطالعه موردي ژاپن و ايالات متحده- ترجمه: محسن روحانی- دانشگاه امام صادق(ع): در این کتاب نویسندگان آن، جوزف نای، ديود ال مكانل و ياسوشي واتانابه با نگاهی دقیق به موضوع قدرت نرم در دو بعد داخلی و خارجی، به تجزیه و تحلیل دو بازیگر داعیه‌دار قدرت نرم جهان، یعنی کشورهای آمریکا و چین پرداخته‌اند و تلاش کرده‌اند تا تصویر روشنی از چگونگی تولید قدرت نرم در جهان را برای مخاطبان ترسیم نمایند. هم‌چنین در این کتاب نویسندگان به گستردگی آزادی قوانین اطلاعاتی در آمریکا و ژاپن به عنوان شکلی از قدرت نرم، نگاه کرده‌اند.

 

گردآوری و تنظیم: رضا کدخدازاده- هیئت تحریریه مجله ایرانی روابط بین الملل