شما اینجا هستید: Homeفرهیختگانجرج فراست کنان

جرج فراست کنان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جرج کنان در فوریه سال 1904 میلادی در شهر میلواکی واقع در ایالت ویسکانسین آمریکا به دنیا آمد. وی تحصیلات مقدماتی را در یک مدرسه نظامی آغاز کرد و تحصیلات دانشگاهی را در دانشگاه پرینسون آمریکا ادامه داد.کنان پس از آنکه در سال 1933 روزولت رییس جمهور وقت ایالات متحده؛ اتحاد جماهیر شوروی را به رسمیت شناخت، با توجه به سوابق تحصیلاتی و تجربی و همچنین سابقه حضور در لیتوانی، راهی مسکو شد. وی در سال‌های 1944 تا 1946 که دوران حساس پایان جنگ جهانی دوم بود در شوروی حضور داشت.
جرج کنان در حالی که بیش از چهل سال از عمر خود را سپری کرده بود چهره شناخته شده‌ای در عرصه روابط بین‌الملل نبود تا اینکه در سال 1947 مقاله‌ای از وی در نشریه معتبر Foreign Affairs به چاپ رسید. البته وی در ابتدا این مقاله‌ را که عنوانش The sources of Soviet conduct (منابع رفتار شوروی) بود را به نام ناشناش منتشر کرده بود. در واقع این مقاله تلگرامی بود که او در سال 1946 در دوران فعالیت خود در شوروی به وزارت خارجه دولت متبوعه خویش فرستاد. کنان در این تلگرام که در زمان کمی پس از پایان جنگ جهانی دوم نوشته بود به سران ایالات متحده آمریکا نسبت به خطر توسعه‌طلبی کمونیست‌های اتحاد جماهیر شوروی‌ برای نفوذ هر چه بیشتر در جهان هشدار می‌دهد. وی در این مقاله برای نخستین بار از سیاست مهار شوروی سخن به میان آورد.
علی‌رغم اینکه در ابتدا سران ایالات متحده آمریکا و رییس جمهور وقت، هری ترومن توجه چندانی به سخنان کنان نکردند اما وقایع عینی جهان پس از جنگ شرایطی را رقم زد که موجبات شکل گیری دکترین مشهور ترومن، موسوم به «سد نفوذ» را فراهم کرد. دکترینی بر اساس نظریات کنان تدوین شد و نزدیک به نیم قرن، شاخصه اصلی سیاست خارجی امریکا به حساب می آید.
بسیاری از متفکران عرصه روابط بین‌الملل سال 1947را نقطه آغازین دوران موسوم به جنگ سرد می دانند. سالی که نقطه عطف آن را می‌توان انتشار مقاله جرج کنان دانست. به عبارتی می توان کنان را تئوری‌پرداز جنگ سرد دانست.
جرج کنان را می ‌توان در دسته‌بندی‌های نظری روابط بین‌الملل در دسته واقع‌گرایی کلاسیک دانست. البته بسیاری معتقدند وی بیشتر از آنکه در روابط بین‌الملل نظریه‌پردازی کرده باشد، از مجموعه اصول پارادایم واقع‌گرایی برای بررسی رفتارهای دیپلماتیک استفاده کرده است.
کنان از مخالفان نظام دوقطبی به شمار می‌رود و معتقد بود جنگ جهانی دوم حاصل این نوع از نظام بین‌الملل است. وی بر این باور بود که آمریکا می‌بایست به اروپا و ژاپن برای برخواستن هر چه سریعتر از ضعف شدیدی که از جنگ برای آن‌ها حاصل شده بود کمک بنیادی کند تا بتوانند مجدداً به عنوان قدرت جهانی شناخته شوند. او معتقد بود آمریکا می‌تواند از این راه شوروی را با کمک آن‌ها مهار نماید تا لازم نباشد در مهار شوروی به تنهایی عمل کند.
جرج فراست کنان در 17 مارس سال 2015 در سن 101 سالگی درگذشت. کنان را بدون شک می‌توان از مهم‌ترین چهره‌های سیاست خارجی آمریکا در دوران جنگ سرد و از متفکران برجسته روابط بین‌الملل در قرن بیستم بدانیم. وی آثار مهم و فراوانی در عرصه روابط بین‌الملل به نگارش درآورده که از مهم‌ترین آن‌ها میتوان كتاب "ديپلماسي آمريكا 1950-1900" را نام برد. در زیر به عناوین برخی دیگر از آثار مهم کنان اشاره می‌شود:

-1954 Realities of American Foreign Policy, Princeton University Press.
-1958 Soviet-American Relations,1917-192, London Faber & Faber.
-1958 Russia, the Atom and the West, Oxford University Press.
-1960 Soviet Foreign Policy,1917-1941,Princeton New jersey.
-1961 Russia and the West under Lenin and Stalin, Boston.
-1968 Memoirs:1925-1950, London, Hutchinson.
-1968 From Prague After Munich: Diplomatic Papers,1938-1940,Princeton University Press.
-1973 Memoirs: 1950-1963,London,Hutchinson.
-1977 The Cloud of Danger: Current Realities of American Foreign Policy.
-1993 Around the Cragged Hill: A Personal and Political Philosophy,New York.
-1996 At a Century's Ending: Reflections,1982-1995,New York.

گردآوری و تنظیم: رضا کدخدازاده- هیئت تحریریه مجله ایرانی روابط بین الملل