شما اینجا هستید: Homeکتاب ها و مجله های علمیکتابخانهانقلاب پنهان کره شمالی :چگونگی تحول اطلاعات زیر زمینی یک جامعه بسته

انقلاب پنهان کره شمالی :چگونگی تحول اطلاعات زیر زمینی یک جامعه بسته

زهرا شریف زاده عضو هیئت تحریریه مجله ایرنی روابط بین الملل

جیون بائک دکتری سیاست گذاری عمومی از  دانشگاه آکسفورد و  پیش از این ، او عضو پژوهش در مركز علوم و امور بین الملل بلفر در دانشگاه هاروارد بوده است  و در گوگل مشغول به كار بوده ، كه در میان سایر نقش ها ، او به عنوان متخصص گوگل ایده های کره شمالی فعالیت داشت. بائک مدرک لیسانس و کارشناسی ارشد خود را در رشته سیاستگذاری عمومی از دانشگاه هاروارد دریافت کرد.

کره شمالی یکی از مستبدترین و محکم ترین کشورها در جهان است. در این مطالعه جالب ، جیون باک نشان می دهد که چگونه توانایی دولت استبدادی برای ماندن در قدرت نه تنها به قدرت اجبار بستگی دارد ، بلکه به میزان توانایی کنترل جریان اطلاعات نیز بستگی دارد. نویسنده با اطمینان خاطر نشان می دهد که بیشتر اطلاعات خارج از کشور وارد کره شمالی می شود ، که به طور بالقوه توانایی رژیم در حمایت از قدرت را تضعیف می کند. کتاب در سه مقوله مختلف در 312 صفحه، که در طول کتاب به هم پیوسته اند ، طبقه بندی  شده است. نخست بیوگرافی  که از پیشینه نویسنده بعنوان یک شهروند آمریکایی تبار کره ای و به عنوان دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه هاروارد درگیر در کمپین های حقوق بشری مربوط به کره گرفته شده است. دوم ، تجزیه و تحلیل سنتی تر از تاریخ ، جامعه و سیاست کره شمالی است. سوم ، و تا کنون مهمترین و جالب ترین بخش کتاب ، مجموعه ای از مصاحبه های گسترده با مدافعان کره شمالی است که در کره جنوبی ساکن شده اند. تعداد مدافعان کره شمالی در حال حاضر حدود 30،000 نفر هستند که اکثریت آنها در کره جنوبی ساکن هستند. مصاحبه شوندگان در مورد زندگی خود در کره شمالی ، دلایل نقص آنها ، سفرهایی که به دنبال داشته اند و تجربه اسکان در کره جنوبی ، جایی که باید با بازجویی توسط سرویس های اطلاعاتی روبرو شوند ، صحبت می کنند و چندین ماه را در یک "مرکز اسکان و آموزش مجدد" می گذرانند. قبل از ورود به جامعه کره جنوبی (xxii). این مدافعان اغلب ناامید به ترک کره شمالی می شوند اما در عین حال ، در کره جنوبی دچار مشکل می شوند. مضامین واضحی وجود داشت که نویسنده  را مجبور کرد کتابی تحت عنوان انقلاب پنهانی در کره شمالی بنویسد که در آن  روایات نگران کننده ای از سختی ها و ظلم های ظالمانه وجود دارد. داستانهایی وجود دارد که در هنگام گرفتار شدن در برابر افراد محافظ رخ می دهد: شکنجه ، حبس ، مرگ. اینها داستانهای وحشتناکی هستند که متأسفانه همه آنها را درباره کره شمالی خوب می شناسیم. موضوع کاملاً واضح ، وسواس دولت کره شمالی در کنترل هر جنبه از زندگی شهروندان این کشور ، از جمله اطلاعاتی است که از آنها دریافت می شود. مفسران غالباً از "پادشاهی هرمیت" به عنوان یکی از منزوی ترین و بسته ترین جوامع روی زمین سخن گفته اند. به سختی هیچ اطلاعاتی از خارج از کشور در مرزهای خود نفوذ می کند. برای مثال تلویزیون و رادیو فقط یک ایستگاه دارند که برنامه های دولتی را ارائه می دهد.
این واقعیت نیز با تصویر کلیشه ای ما از کره شمالی مطابقت دارد و در حقیقت واقعیت نویسنده به طور مرتب به کره شمالی مسافرت کرده  و از اینکه چگونه دولت موفق شده است کشور را از تمام منابع اطلاعاتی که مجازات دولت نیستند ، خارج کند،متعجب شده است. اما نویسنده معتقد است که  اوضاع می تواند تغییر کند ، و این تغییر می تواند در کره شمالی نیز اتفاق بیفتد. بائک به طرز فجیعی نشان می دهد که چگونه باید مفهوم کلیشه ای خود را از "پادشاهی زاهد" جدا کند. او و بسیاری از مفسران دیگر استدلال می كنند كه در طی دو دهه گذشته ، شكاف هایی در توانایی دولت برای كنترل جریان اطلاعات (Xvi) ایجاد شده است. این کشور در سال 1994 ، هنگامی که کره شمالی قحطی شدید را تجربه کرد ، شروع به تغییر کرد. این وقایع نمایشی عواقب سیاسی زیر را در پی داشت. اول ، از آنجا که دولت کره شمالی دیگر قادر به تهیه غذا برای شهروندان خود نبود ، بازارهای غیررسمی در سرتاسر کشور ظهور کردند. این بازارها همچنان ادامه داردکه تحت تأثیر عرضه و تقاضا هستند حتی اگر آنها نه تنها ایدئولوژی دولت بلکه توانایی آن در کنترل جمعیت را تضعیف کنند. این پدیده چنان اثبات شده است که اکنون به طور گسترده ای از جوانان کره شمالی به عنوان نسل جانگمانگ (یا "زمینه بازار") یاد می شود که به معنای نسلی است که با بازارهای سیاه و خاکستری رشد کرده است (183). دوم ، ناامید از غذا ، بسیاری از شهروندان کره شمالی به طور غیرقانونی به سمت چین عبور کردند. تخمین ها تا 400000 (36) می رسد. آنها در آنجا هم غذا و هم دنیای آزادی پیدا کردند که هیچ تصوری از آنها وجود نداشت. وقتی به کره شمالی بازگشتند ، چیزهایی را با خود به همراه آوردند ، از جمله فرستنده های رادیویی و فیلمبرداری. بائک و همرهان وی  تجارت رو به رشد در چنین منابع اطلاعات غیرقانونی را مستند می کنند. در سال های اخیر آنها تلفن های همراه و USB را با محتوای غیرقانونی خارجی (عمدتا کره جنوبی و آمریکایی) شامل فیلم ها ، نمایش های تلویزیونی و صابون ها ، کتاب های دیجیتالی و موسیقی از جمله K-pop درج کرده اند. کره شمالی وقتی این مطالب غیرقانونی را در اختیار داشته باشد ، خطر بزرگی را به همراه دارد. بائک از داشتن این مالکیت به عنوان یکی از جنایات فجیع [کشور] یاد می کند و تأکید می کند که تنها در سال 2013 دولت 80 نفر را به دلیل توزیع رسانه های وارداتی غیرقانونی اعدام كرد (43). اما بیشتر و بیشتر کره شمالی ها مایل هستند تا از این خطرات برای اطلاع از دنیای خارج رنج ببرند.

بائک درباره بزرگسالان جوان امروز نوشت: "دسترسی بی سابقه ای به اطلاعات خارجی دارند" (184). منابع دفاعی که وی به نقل از وی می گوید ، 70 تا 80 درصد از جمعیت (185) احتمالاً غیرواقعانه صحبت می کنند. مستقل از اعداد دقیق ، که غیرممکن بودن آنها غیرممکن است ، محافظان داستان می گویند به همان اندازه آزار دهنده هستند. دسترسی روزافزون به منابع اطلاعاتی بیرونی تأثیرات سیاسی و اجتماعی قابل توجهی داشته است. بسیاری از شهروندان کره شمالی اکنون نسبت به دنیای خارج آگاهی بسیار بیشتری دارند ، از جمله آنها می توانند از استانداردهای بالای زندگی در کره جنوبی برخوردار باشند. این شناخت صرف اینکه کره جنوبی می تواند آزادانه در سراسر کشور خود حرکت کند و حتی به خارج از کشور نیز سفر کند غیرممکن برای شهروندان شمال به طور بالقوه قابل انفجار است.

انچه برای دولت کره شمالی خطرناک تر هم باشد این واقعیت است که این منابع اطلاعاتی به طور کامل تضعیف می کنند که گزارش رسمی ، بسیار ایدئولوژیک و اغلب کاملاً ساختگی رژیم و سیاست و زندگی در داخل و خارج از کشور است. این جعل ها فقط تا زمانی که کنترل سختی بر جریان اطلاعات داشته باشد می تواند حفظ شود. به عنوان یکی از نواقص، یک مجری سابق دولت به نام کیم هونگ کوان اظهار داشت: شش ماه گوش دادن ، سؤال کردن و تفکر انتقادی در مورد آنچه که فرد می شنود همه چیزهایی است که برای یک نفر لازم است تا متوجه شود که دولت کره شمالی بر اساس دروغ می باشد(80).

بائك تأكيد دارد كه كتاب او براي «مخاطبان عام» نوشته شده است و به اين ترتيب در مي آيد (xi). انقلاب پنهان کره شمالی کتابی علمی نیست. این امر با ادبیات گسترده دانشگاهی در مورد کره شمالی و محافظت از سیاست ها و سیاست های اطلاعاتی درگیر نیست. در بعضی مواقع ، تصاویر باك از وقایع یا پدیده های سیاسی نیز از تحلیل انتقادی و تأمل بیشتر برخوردار می شوند. برای مثال ، شرح مختصری از جنگ کره ، چیزی بیشتر از آنچه که در  کتاب درسی استاندارد آمده است ،نیست. مهم در اینجا قدردانی از ماهیت بسیار بحث برانگیز این رویدادها و مباحث پیچیده درباره آنها است که تا به امروز وجود دارد. اما کتاب بائک به دو دلیل هنوز بسیار ارزشمند است. اول ، این در واقع یک کتاب برای خواننده عمومی است  کسی که اطلاعات کمی در مورد کره شمالی دارد. بائک کار بسیار خوبی را نشان می دهد که تصویری کلیشه ای از کره شمالی که در رسانه های غربی می بینیم هم ساده و هم مسئله ای هستند. این خواننده نه تنها به ماهیت وحشتناک رژیم بلکه به موقعیت های سیاسی پیچیده ای که مسائل مورد بحث و افراد گرفتار در آنها را احاطه کرده است ، می بیند. دوم و از همه مهمتر ، بائك انگشت خود را به یكی از مهمترین موضوعات در سیاست شمال شرقی آسیا می اندازد. بله ، کره شمالی یک کشور بسیار بیرحمانه است که با اقتدارگرایی شدید ، اعدام های سیاسی و خلیج فارس مشخص می شود. بله ، رژیم "راههای بسیار مؤثر برای کنترل جمعیت" (32) ایجاد کرده است. بله ، مفسران برای ده ها سال به اشتباه پیش بینی سقوط قریب الوقوع کره شمالی را پیش بینی کرده اند. در عین حال ، هیچ رژیمی شکست ناپذیر نیست و هیچ نظامی نمی تواند به تنهایی بر وحشیگری خالص زنده بماند. کنترل اطلاعات برای بقاء رژیم ضروری است و همه رهبران کره شمالی  از کیم ایل سونگ گرفته تا پسرش کیم جونگ ایل و نوه کیم جونگ اون  به شدت از این امر آگاه بوده اند و هر کاری می توانند انجام دهند تا کشور را از بین ببرند. از بیرون. همانطور که بائک نشان می دهد ، این کنترل اکنون در حال از بین رفتن است و عواقب آن بصورت بالقوه انفجاری است. تغییر رژیم در کره شمالی بعید است از فشارهای نظامی خارج یا تحریم های اقتصادی یا مذاکرات دیپلماتیک ناشی شود. جامعه بین المللی این فشارها را برای ده ها سال و بدون موفقیت به کار گرفته است. با توجه به نزدیکی سئول با DMZ ، گزینه های نظامی به طور بالقوه می توانند اثر مخربی داشته باشند. تحریم ها در موارد متعددی و بدون هیچ گونه نتیجه ای اعمال شده است. به همین دلیل است که تغییرات سیاسی و اجتماعی به مراتب بیشتر از درون کره شمالی و به ویژه از طریق فرایندهایی صورت می گیرد که کنترل دولت بر اطلاعات را تضعیف می کند. کتاب بائک یک مسئله قانع کننده برای جدی گرفتن این مسئله است.

تحریریه مجله ایرانی روابط بین الملل