شما اینجا هستید: Homeکتاب ها و مجله های علمیکتابخانهدیپلماسی عمومی در تئوری و عمل

دیپلماسی عمومی در تئوری و عمل

تالیف: دکتر امیرهوشنگ میرکوشش

کتاب دیپلماسی عمومی در تئوری و عمل

تالیف: دکتر امیرهوشنگ میرکوشش

ناشر: انتشارات جهاد دانشگاهی

نوبت چاپ :اول-زمستان 1398

تلفن مراکز پخش: 66954368-66955753

این کتاب به دنبال دستور العملی پژوهشی برای تئوری سازی در دیپلماسی عمومی است. از اهداف مهم پژوهش بنا کردن چارچوبی تئوریکی برای دیپلماسی عمومی از دیدگاه روابط بین الملل می باشد. این پژوهش اولین پژوهش علمی برای آزمون تئوری سازه انگاری جهان وطنی در دیپلماسی عمومی می باشد.موضوع دیپلماسی عمومی در سیاست خارجی و روابط بین الملل از بعد از جنگ سرد مطرح گردید و پس از حوادث 11 سپتامبر 2011 این موضوع به طور جدی و ساختاری در دستور کار اغلب کشور ها از جمله ایالات متحده امریکا قرار گرفت.هدف اصلی این پژوهش رسیدن به یک درک مورد اجماع از دیپلماسی عمومی می باشد و برای این منظوراز متغیر های قابل اندازه گیری در این تحولات بهره برده است.
دیپلماسی عمومی ابزاری است که دولت ها برای ارتباط و جذب مردم کشور های دیگر، علاوه بر ارتباط با دولت های آن ها به کار می برند. با این تعاریف مسائلی از قبیل تبادل دانشجو، بورس های تحصیلی، خبرنگاران اعزامی، ارتباط میان فر هنگی ، برنامه های صوتی ، تصویری و اینترنتی در حوزه دیپلماسی عمومی قرار می گیرد. دیپلماسی فرهنگی محور دیپلماسی عمومی است، زیرا در فعالیت های فرهنگی است که عقاید یک ملت خودش را به بهترین وجه بروز می دهد.دیپلماسی فرهنگی بازنمایی فرهنگ ملی در خارج است. فرهنگ به عنوان ابزاری برای اجرای اهداف سیاست خارجی به کار می رود. روابط فرهنگی با استفاده از محصولات فرهنگی مثل ادبیات، فیلم، برنامه های رادیو تلویزیونی، هنر، علوم، موسیقی، زبان خارجی و ارتباطات اینترنتی همراه است.

بروز تحولات و حوادث طبیعی و غیر طبیعی و موقعیت حاصل از گسترش و رشد بهره گیری از فن آوری های نوین ارتباطی و اطلاعاتی،وابستگی متقابل،جهانی شدن فرهنگ ها، انقلاب رسانه ها و جریان تبادل اطلاعات، عقاید و فرهنگ ها همگی به عنوان عوامل جدید و خارج از حیطه دولت ها، بر دولت های ملی فشار می آورند و آن ها را وادار می سازند تا سریعا به تجدید نظر در ساختارهای مدل سیاست خارجی و روند دیپلماسی خود بپردازند. این شرایط و وفضای نوین بیش از هر چیزی ضرورت بهره گیری از دیپلماسی عمومی را بالا برده است. دیپلماسی عمومی مجموعه ای از استراتژی ها و تاکتیک های جدید دیپلماتیک است که در خدمت سیاست خارجی یک کشور قرار دارد. دیپلماسی عمومی به دنبال بهبود بخشیدن به وجهه و تصویر یک کشور در جهان به منظور افزایش نفوذ میان جوامع کشور ها است.

 

تحریریه مجله ایرانی روابط بین الملل