شما اینجا هستید: Homeگفتگورمادي آزاد مي‌شود، اما حفظ آن به وحدت نياز دارد

رمادي آزاد مي‌شود، اما حفظ آن به وحدت نياز دارد

پس از پيروزي‌هاي پي‌درپي نيروهاي مردمي به همراه ارتش در استان صلاح‌الدين و آزاد‌سازي تکريت

در عراق، بسياري اميدوار بودند که ارتش عراق با پيشروي سريع، موصل قلب حکومت خود خوانده اسلامي را نيز هدف قرار دهد. اما اين رويا زماني رنگ باخت که با آغاز عمليات آزاد‌سازي استان انبار، دولت بغداد تصميم گرفت نيروهاي مردمي را که اکثر آنها را شيعيان عراق تشکيل مي‌دادند و نقش مهمي در پيروزي‌هاي گذشته ايفا کرده بودند، از عمليات آزادسازي انبار حذف کند و نقش آنها را به نيروهاي تازه نفس محلي بسپارد. درباره اينکه چرا اين اقدام با شکست مواجه شد قطعا نظرهاي گوناگوني وجود دارد اما به هر حال داعش که قبلا در عراق در حال احتضار بود، جان دوباره‌اي گرفت و در نهايت توانست مرکز استان انبار يعني رمادي را تصرف کند. اين شکست باعث شد تا دوباره حيدر عبادي، نخست‌وزير عراق تصميم بگيرد نيروهاي مردمي را به عمليات فرا بخواند. اين موضوع بهانه‌اي شد تا با ناظم دباغ، نماينده اقليم کردستان عراق در ايران گفت‌وگويي داشته باشيم و نظرات وي را در اين خصوص جويا شويم.

پس از پيروزي ارتش و نيروهاي مردمي بر داعش در منطقه تکريت و پيروزي نيروهاي پيشمرگ کرد در کردستان عراق اين اميد به وجود آمد که نيروهاي محلي به کمک ارتش بتوانند استان انبار را نيز از وجود داعش پاکسازي کنند اما در روزهاي اخير شاهد پيروزي مجدد داعش در منطقه رمادي بوديم، به نظر شما چرا اين اتفاق رخ داد؟
پيروزي ارتش عراق در مناطق آزاد شده از جمله تکريت به دليل شرکت تمام نيروها و گروه‌هاي مختلف در کل عراق بود. اما وقتي اين پيروزي‌ها به دست آمد عده‌اي جنگ طايفه‌اي را به راه انداختند که پيروزي‌ها به نام يک گروه خاص تمام شود اينجا نقطه‌اي بود که باعث ايجاد اختلاف شد و باعث شد که دولت عراق تصميم به حذف برخي نيروهاي مردمي از عمليات بگيرد که اين به نفع داعش شد و اين گروه تروريستي با استفاده از اين شرايط توانست تجديدقوا کند. داعش در اين مدت فشار خود را روي منطقه‌اي گذاشت که اکثر آنها اهل سنت هستند. در حالي که دولت يک بار ديگر تنها به پليس و ارتش اعتماد کرده بود و امنيت مناطق به دست آمده در استان انبار را به آنها سپرده بود. اين‌گونه شد که يک بار ديگر تجربه موصل در رمادي تکرار شد. حالا شرايطي به وجود آمده است که بايد عراق به شکل واحد فکر کند. اکنون نياز به يک وحدت وجود دارد. خوشبختانه بار ديگر پس از شکست رمادي شاهد آن هستيم که همه گرد هم آمده‌اند تا بتوانند داعش را در رمادي شکست دهند در اين بين حتي نيروهاي ايراني و امريکايي نيز در کنار نيروهاي عراقي قرار گرفته‌اند و تصميم دارند داعش را به بيرون از استان انبار برانند.
يعني اينکه شکست رمادي باعث ايجاد اتحاد دوباره ميان نيروهاي عراقي شد؟
به نظر من اين اتفاق رخ داد. اما بايد تاکيد کنم که اگر اين‌بار هم پس از شکست داعش نيروهاي عراقي از يکديگر جدا شوند منجر به شکست کل عراق مي‌شود. نمي‌شود که هر زمان شکست به وجود مي‌آيد گرد هم بياييم و پس از آن از يکديگر جدا شويم.
آماري که سازمان ملل ارايه داده حاکي از آن است که نزديک به ٢٥ هزار شهروند رمادي آواره شده‌اند. شرايط را چگونه مي‌بينيد؟
مساله آوارگان و شرايط آنها براي امروز نيست. اکنون در منطقه کردستان عراق نزديک به يک و نيم ميليون آواره وجود دارد و
اين ٢٥ هزار نفر نيز به بقيه آوارگان مي‌پيوندند. ما بايد به فکر از بين بردن دلايل به وجود آمدن اين شرايط باشيم.
اين دلايل را چه مي‌دانيد؟
دليل اصلي برهم ريختن وضعيت عراق در شهرهاي مختلف است. همه روزه چندين نفر در عراق جان خود را از دست مي‌دهند. عراق طي سال‌هاي گذشته هزينه‌هاي بسياري انجام داد تا براي تقويت ارتش و پليس خود اسلحه و تجهيزات خريداري کند ولي اکنون شاهد آن هستيم که اين اسلحه‌ها به دست داعش افتاد و باعث تقويت اين گروه تروريستي شد. حالا مي‌بينيم هواپيماهاي خارجي مي‌آيند تا اين اسلحه‌ها را از آنها بگيرند و تانک‌هايي که ميليون‌ها دلار براي آن هزينه شده و به دست داعش افتاده است را تبديل به آهن قراضه مي‌کند و به دست دولت عراق مي‌دهد و بايد دوباره دولت همين مهمات را خريداري کند که اين تبديل به منفعت براي کشورهايي مي‌شود که اسلحه و مهمات به اين کشور مي‌فروشند و بازار خود را تقويت مي‌کنند. اگر اين هزينه‌هايي که اينچنين صرف شده است خرج زيرساخت و خدمات براي مردم مي‌شد شايد داعشي هم به وجود نمي‌آيد. دليل عمده به وجود آمدن داعش در عراق ضعف در زمينه‌هاي رفاه اجتماعي، سياسي، اقتصادي، مذهبي و... بود که اکنون شاهد ظهور چنين گروه تروريستي در عراق هستيم .
طايفه‌گري چقدر در شکست نيروهاي محلي دخيل بود، مگر بنا نبود نيروهاي محلي با کمک ارتش انبار را پاک‌سازي کنند؟
متاسفانه قدرت‌ها و نيروهاي مختلف عراقي در آهنگ طايفه‌گرايي افتادند. اين روند در عراق وجود دارد. در ميان کردهاي عراق شيعه، سني، ايزدي و... حضور دارند و اختلافي در اين خصوص وجود ندارد، اما در مرکز عراق اين نوع اختلاف‌ها ميان گروه‌هاي مختلف بسيار زياد است. شيعيان با وجود مرجعيت واحدي که آيت‌الله سيستاني دارند در شرايط خاص با وجود اختلافات زير يک پرچم قرار مي‌گيرند اما در اهل تسنن نه رهبري، نه وحدت و نه نمايندگي خاصي وجود ندارد که بتواند اين گروه‌ها را گرد هم بياورد.
خبرها حاکي از آن است که نيروهاي مردمي بناست به کمک ارتش براي پاکسازي رمادي بيايند آيا آنها موفق خواهند شد؟
من به شما مي‌گويم همين فردا نيروهاي مردمي مي‌توانند رمادي را بازپس گيرند ولي اگر قدرت حفظ کردن مواضع و مديريت وجود نداشته باشد همين شرايط کنوني حاکم خواهد بود و تعقيب و گريز ميان نيروهاي نظامي و داعش ادامه خواهد داشت.

منبع : آرمان