آخرین وضعیت در روند انتخابات آمریکا

دکتر امیر هوشنگ میرکوشش

برنامه ویژه خبری شبکه سحر کردی یکشنبه شانزدهم آبان 1395


س: در حالی که دو روز به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در هشتم نوامبر باقی مانده، همه کارشناسان از متفاوت بودن این دوره از رقابت های انتخاباتی نسبت به دوره های پیشین صحبت می کنند. نظر شما درباره این تفاوت ها چیست؟
تفاوت عمده در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا ظهور شخصیتی کاملا پوپولیستی یعنی دونالد ترامپ است. شخصیت دونالد ترامپ از منظر روانشناختی قابل بررسی است.دین در شکل دهی شخصیت وی نقش مهمی داشته است.ترامپ حدود 50 سال با پدر خود به کلیسای پرسبیتری  برای مراسم  مذهبی رفت و آمد داشته  است. در دوران انتخابات او خود را فردی لیبرال می داند و با مسائلی مثل ازدواج همجنس گرایان بر خلاف آموزه های مذهبی خود مخالفتی نشان نداد و این را می توان نشانی از تناقض  رفتاری و گفتاری در شخصیت وی دانست.
تفاوت دیگر را هم باید در سابقه و وجهه سیاسی دو کاندیدا دانست. خانم کلینتون به عنوان اولین زن کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا دارای سابقه و تجربه سیاسی محکم و قابل اتکایی در حوزه سیاست است. از طرف دیگر رقیب وی دونالد ترامپ هیچ گونه سابقه سیاسی قابل اعتنایی ندارد و به مشاغل متنوعی چون شومن و مجری تلویزیونی و بساز بفروشی و تجارت پرداخته است.سخنان و رفتار غیر طبیعی وی در مورد زنان، مسلمانان و اقلیت ها ناشی از این بی تجربگی سیاسی است که تلاش دارد این خلاء را پوشش دهد.
البته این انتخابات با دوره های قبلی تفاوت های دیگری نیز دارد که در جای خود و در صورت فرصت به آن اشاره خواهد شد.
س: یکی از ویژگی های این دوره افزایش نگرانی های امنیتی در جریان برگزاری سخنرانی کاندیدا های ریاست جمهوری و روز رای گیری است.مثل وضعیتی که در ایالت نوادا در جریان سخنرانی ترامپ ایجاد شد. نظر شما در این خصوص چیست؟
ابتدا باید بگویم شخصی که در نوادا بازداشت شد یا اشتباها بازداشت شد و یا طراحی ستاد انتخاباتی ترامپ برای جلب توجه و کسب آراء بوده است. این شخص جمهوری خواه بود و آزاد شد. موضوع مهم و اساسی در آمریکا امنیت ملی است. ایالات متحده آمریکا در حوزه امنیت ملی با کسی شوخی ندارد چه دموکرات باشد و چه جمهوری خواه. ورود به این حوزه در آمریکا برای ایجاد نا امنی خط قرمز است. روزنامه ایندیپندنت در گزارشی اعلام نموده که شبه نظامیان طرفدار ترامپ در حال آماده سازی خود هستند تا در صورت پیروزی کلینتون عکس العمل نشان دهند و احتمال درگیری در روز انتخابات  را ممکن دانسته است. نمایش و بازگویی این موارد قبل از انتخابات بیشتر جنبه تبلغ  و تاثیر گذری بر نتیجه انتخابات دارد که البته کاملا می تواند نتیجه عکس داشته باشد.این موارد تاثیری در امنیت و امنیت ملی آمریکا ندارد چون همان طور که عرض کردم ورود به حوزه امنیت ملی آمریکا خط قرمز است.
س: شبکه فاکس نیوز روز شنبه در گزارشی نسبت به احتمال بروز تقلب در انتخابات ریاست جمهوری هشدار داده ، وضعیتی که قبلا ترامپ نسبت به آن هشدار داده بود. نظر شما چیست؟
ابتدا باید بگویم که شبکه فاکس نیوز وابسته به نظامیان و حزب جمهوری خواه است که برخی از آن ها از ترامپ حمایت می کنند. اما مسئله تقلب در انتخابات امریکا به نظر می رسد بیشتر جهت جو سازی و تاثیر گذاری بر روند انتخابات صورت می گیرد.انتخابات آمریکا یکی از شفاف ترین  و آزاد ترین انتخابات ها در جهان است که تحت نظارت کامل دولت فدرال، مقامات محلی ، کنگره ، وزارت دادگستری، سیستم الکترال کالج و ناظران بین المللی است که امکان  انجام تقلب در انتخابات را بسیار دشوار می سازد.
س: انتخابات این دوره نسبت به دوره های پیشین بسیار شخصی شده است و کاندیدا ها در مناظرات انتخاباتی بیشتر روی رفتار های شخصی و زندگی خصوصی یکدیگر تمرکز داشته اند. ارزیابی شما چیست؟

این دوره از انتخابات نامزد ها بیشتر به حوزه شخصی یکدیگر ورود نمودند و این ناشی از رفتار دونالد ترامپ بود که به این حوزه ورود کرد و البته نامزد های دیگر و از جمله خانم کلینتون هم مجبور شدند در زمین ترامپ بازی نمایند. در هر صورت در این دوره نامزد ها کمتر وارد مسائل مهم و حیاتی در حوزه سیاست داخلی و خارجی شدند و همان طوری که عرض کردم این بیشتر به خاطر شخصیت و رفتار خارج از عرف دونالد ترامپ بود.
س: نظر سنجی های اخیر درباره انتخابات ریاست جمهوری از بهتر شدن وضعیت ترامپ نسبت به گذشته حکایت دارد ، با توجه به این وضعیت  غیر ثابت ، وضعیت را در دو روز آینده منتهی به 8 نوامبر چگونه پیش بینی می کنید؟
 در هفته اخیر به علت اعلام رئیس اف بی آی در مورد ایمیل های جدید مرتبط با خانم کلینتون نظر سنجی ها کمی دچار تلورانس شد، اما در طول  رقابت ها خانم کلینتون در نظر سنجی ها جلو تر بوده است. در تازه ترین نظرسنجی موسسه گالوپ ، 68 درصد آمریکایی ها  دونالد ترامپ را برای ریاست جمهوری این کشور مناسب و شایسته نمی دانند و 51 درصد ،خانم کلینتون را برای این پست مناسب می دانند. در نظر سنجی جمعه شب لس آنجلس تایمز خانم کلینتون  با 6 درصد و نظر سنجی رویترز ایپسوس با 5 درصد بیشتر نسبت به ترامپ بر تری دارد. بر اساس نظر سنجی ها احتمال ورود خانم کلینتون به کاخ سفید بسیار بالاست، اما نباید این موضوع را از نظر دور داشت که آمریکا سرزمین شگفتی هاست و امکان رقم خوردن این شگفتی در انتخابات ریاست جمهوری نیز وجود دارد.

 

تحریریه مجله ایرانی روابط بین الملل