شما اینجا هستید: Homeیادداشت5 پیش فرض غلط، در تحلیل انتخابات آمریکا

5 پیش فرض غلط، در تحلیل انتخابات آمریکا

دکتر محمد منصور نژاد

پیش فرض های غلط که تحلیل غرب و از جمله انتخابات آمریکا را برای ما ایرانی ها بسیار دشوار می سازد:
1: خطای اول: زنان و مردان در غرب از نظر سیاسی شرایط برابر دارند. این حرف از جهت حقوقی درست است، نه از جهت واقعی. بدین جهت «مور» (مستند ساز آمریکایی) چند ماه پیش گفت که این شعار ترامپ که زنها بروند آشیز خانه، خیلی طرفدار دارد. زیرا سنت این کشور از زمان تاسیس تا کنون (حدود 240 سال) این بود وهست که مردها حکومت کنند و بالاترین مقام کشور باشند، نه زنهایی مثل کلینتون (که از قضا خوش سابقه نیز نیست).
2: خطای دوم، در دمکراسی غرب حقوق افراد عادلانه تامین می شود و به شایسته سالاری منتج می شود. حال آنکه از افلاطون و ارسطو 2500 سال پیش از آفات دمکراسی گفتند تا امروزه نیز برخی توصیه به جنیوکراسی ( کتاب حکومت مردم برای مردم بدست نوابغ، نوشته «رایل»، که اینترنتی هم می توانید بگیرید) را دارند.
وقتی عموم مردم محور شوند ممکن است بهترین ها بالا بیایند و ممکن هم هست نیایند و فریب بخورند. (با اینکه هنوز هیچ مدل حکومتی کم عیب تر این الگو عرضه نشده است.)
3)خطای سوم: تعجب می کنیم با این همه بی اخلاقی ها مردم چرا به ترامپ توجه کردند. حال آنکه آنها چند قرن است که غربیان از «ماکیاول» به بعد این  نکته را پذیرفتند که اخلاق و دین، از سیاست جدایند. فرد می خواهد اخلاقی باشد یا نباشد، (به فرد مربوط است نه کس دیگر، مگر اینکه خلاف ضوابط باشد) مهم این است که آیا می تواند مملکت را بگرداند؟ یا خیر. برای زمامداری، تخصص کفایت می کند.
4) خطای چهارم، آن است که فکر می کنیم مردم غرب مثل ملت ما سیاسی اند و اطلاعات عمومی بسیار بالای نسبت به مسایل کشور خود و دیگر کشورها دارند. حال آنکه از «روزنا»  که از بزرگان رشته روابط بین الملل است دکتر سریع القلم نقل می نمودند که در فرودگاه تهران پس از شرکت در همایشی حین بازگشت (دهه 70 شمسی) می گفت: از شما تشکر می کنم که مرا از تصور احمقانه ای که درباره ایران داشتم بیرون آوردی. آنچه دیده بود با آنچه تحت تاثیر رسانه ها می شناخت نسبتی نداشتند!
آنگونه نیست که انتخاب های سیاسی مردم آمریکا بر اساس مطالعه دقیق و با آگاهی و... باشد و به دلایلی خیلی حضور در صحنه های سیاسی بالا برایشان اهمیت ندارند.
5) خطای پنجم: تصور ما از ترامپ هم درست نیست. زیرا فکر می کنیم یک آدم ناتوان و احمق و... است. همین که 11 جلد کتاب او در ایران سالهای اخیر ترجمه و منتشر شده است حکایت می کند که اهل قلم، تامل و مدعی است که برای مدیریت و به ویژه مدیریت اقتصادی برای جهانیان ایده دارد. مقایسه کنید او را با سواد بسیاری از سرمایه دارهای وطنی.

 

تحریریه مجله ایرانی روابط بین الملل

logo-samandehi

       شماره مجوز ۷۹۸۱۰

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

مجله ایرانی روابط بین الملل

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله ایرانی روابط بین الملل است.
باز نشر مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

کانال مجله ایرانی روابط بین الملل

کانال مطالعات روابط بین الملل