بررسی اجمالی سیاستهای داخلی و خارجی امریکا در سال ۱۳۹۵

سیده مسعوده میر مسعودی:سردبیر وعضو هیئت تحریریه

سال ۱۳۹۵ برای دولت و ملت آمریکا از سایر سالها متفاوت بود وبه جرات می توان گفت صفحه متفاوتی در تاریخ امریکا رقم خورد.

اوایل سال ایرانی مصادف با اواخر دوره ریاست اوباما نخستین رئیس جمهور رنگین پوست آمریکا بود که توانسته کارنامه خوبی از حزب دموکرات به نمایش بگذارد . رشد اقتصادی ۹ درصدی همراه با مجموعه ای از برنامه های ویژه مثل بیمه همگانی و .... را در کارنامه خود به همراه داشت .
طبقه متوسط خصوصا دموکراتها حامیان اصلی این برنامه ها بودند و هم در پرستیژ داخلی و هم نمایش به جهانیان تا حدودی موفق بودند . سیاست خارجی دوره  اوباما  با برنامه های  اوباما در مورد خروج نیروهای نظامی از عراق و افغانستان  ظاهرا نمود خوبی پیدا کرده بود ولی در عمل در خاورمیانه با خودنمایی روسیه و  موضع منفعل آمریکا در این موضوع  به بازیگران خرد اجازه نمایش  بیشتری را داد
 دولت اوباما در مورداتحادیه اروپا مخصوصا مسئله آوارگان  سوری و سرازیر شدن سیل  مهاجران به طرف اتحادیه اروپا ،  موضع بینابین داشت . با بررسی رفتار  ترکیه به عنوان  کشوری فرصت طلب  می توان رفتار آمریکا را رد یابی کرد.چون مواضع ترکیه در دوره اوباما  با چراغ سبز آمریکا تغییر و مدیریت می شد .
در مورد مواضع امریکا  در ۱۳۹۵  که با اواخر دوره اوباما مصادف بود برنامه برجام به توافق منجر شد که نمودی از دیپلماسی موفق آمریکایی بود  و نوعی همکاری چند جانبه را در عرصه جهانی به نمایش گذاشت  . یکی از نمرات خوب کارنامه اوباما موضوع برجام است . اوباما در برنامه هایش برای روسیه به عنوان کشور دوست جایی قائل نبود و همین باعث شد که روسیه در زمانی که برنامه های تحریمی را برای روسیه تدارک می دید روسیه هم بصورت پنهان برنامه های برای دولت آینده آمریکا طراحی کند.
حال با این مختصر توضیح در اوایل سال ۱۳۹۵ تا اواسط این سال که انتخابات مهم آمریکا را داشتیم . وقایع دوره بعدی که کاملا متفاوت بود . پیروزی ترامپ شگفتی نه تنها مردم آمریکا بلکه جهانیان را بر انگیخت .
 این میلیادر ۷۰ ساله آمریکایی توانست پیروز شود و این پیروزی باعث شد که اتفاقات نادری در امریکا به نمایش گذاشته شود. ترامپ پیروز شد و برخلاف اوباما علاقه ای به مسائل سیاست خارجی ندارد و مواضع کاملا متضاد با دولت قبلی دارد . در مواضع داخلی برنامه هایش از حذف بیمه درمانی گرفته تا اخراج مهاجران وممنوع الورود کردن اتباع ۷ کشور و کشیدن دیوار بین آمریکاو مکزیک تا بی توجهی به اعتراضات گسترده کشوری و  در گیرشدن با رسانه ها و متهم کردن آنها به دروغگویی تصویر کاملا متفاوتی از آمریکای بعد از انتخابات به نمایش گذاشت .
در حوزه خارجی ترامپ علاقه ای به دخالت در خاورمیانه ندارد . ویکی از جنجالی ترین شعارهای انتخابی اش پاره کردن برجام بود و  سعی در عملی کردن آن دارد .در مورد روسیه  مواضع دوستانه دارد واین موضع چنان شدت پیدا کرده که اتهاماتی بر علیه او ابراز  شد و حتی ارتباط با روسیه در کابینه اش برملا شده است . در مورد اتحادیه اروپا  به ئنبال روابط دو جانبه است  و نمود آن هم انگلستان است که با مواضع جداگانه از اتحادیه اروپا تمایل به همکاری دارد. در مورد سایر کشورها هم چنان دوست اسرائیل و  مواضع بینابینی در مورد عربستان دارد . پیش بینی می شود که مواضع غیر دوستانه  ترامپ با ایران  در سال 1396 ادامه یابد در حالی که چند میلیون ایرانی در آمریکا زندگی می کنند  و درحالی نوروز را در آمریکا جشن می گیرند که ترامپ هم چنان مواضع سخت گیرانه ای برای ورود  آنها دارد .

 

تحریریه مجله ایرانی روابط بین الملل