شما اینجا هستید: Homeیادداشتاتحاد القاعده و داعش، تشکیل کانون جدیدی از تروریسم

اتحاد القاعده و داعش، تشکیل کانون جدیدی از تروریسم

علی ساجد - کارشناس ارشد مطالعات غرب آسیا

ائتلاف گروهها و جریانات و واحدهای سیاسی و غیر سیاسی رسمی و غیر رسمی بر حسب شرایط مکانی و زمانی از اصول نانوشته اما مورد اهتمام آنان است. تلاش جهت حفظ موجودیت، افزایش نفوذ جغرافیایی و یا هر عامل دیگری احتمال شکل گیری این نوع ائتلافات و همگرایی ها را تقویت می‌کند. این واحدها تا زمانی این اتحاد را حفظ می‌کنند که منافع آنها ایجاب می‌کند و بلافاصله پس از نیل به اهداف اعلامی و غیر آن، اختلافات مختلف ایدئولوژیک و یا اختلاف بر سر تضاد منافع، خود را در قالب شکاف میان آنها و حتی تا مرز برخورد خشونت بار نشان خواهد داد. لذا واحدهای سیاسی و حتی نظامی و شبه نظامی فراوانی را می‌توان یافت که در برهه‌هایی با یکدیگر تضاد عمیق داشته‌اند اما بر حسب وضعیت خود در ابعاد مختلف دست به ائتلاف و اتحاد زده اند که پیامدهایی بر این همگرایی مترتب خواهد بود.
روزنامه رای الیوم به نقل از فاليری سيميوريكف قائم مقام دبیر کل سازمان معاهده امنیت عمومی اعلام کرد: دو سازمان دولت اسلامی عراق و شام (داعش) و القاعده اخیراً اقدام به رایزنی جهت ایجاد ائتلاف و اتحاد کرده‌اند. به نوشته ی این روزنامه سیمیوریکف که در مسکو و در ششمین کنفرانس بین‌المللی امنیت سخن می‌گفت اظهار داشته است که طبق اطلاعات موجود این دو گروه رایزنی هایی را جهت حل و فصل اختلافات و ایجاد یک ائتلاف واحد آغاز کرده اند که در صورت تحقق این امر، تهدیدات تروریستی در جهان چندین برابر خواهد شد.
وی همچنین می افزاید که افغانستان امروز تبدیل به مأمنى شده است که تروریستهای فراری و شکست خورده در عراق و سوریه به آنجا سرازیر شده‌اند لذا احتمال تبدیل این کشور به محل اقدامات بعدی آنان وجود خواهد داشت.
با ارزیابی این اظهارات می توان نتیجه گرفت که پی افزایش حملات تروریستی در کشورهای مختلف جهان که برخی از آنها روزی امن ترین کشورهای دنیا محسوب می‌شدند، اراده جهانی برای مقابله با این تهدیدات شکل گرفته و اقدامات عملی منسجم تری در این راستا برداشته شده است. با رصد اظهارات مقامات کشورهای مختلف می توان به صحت این ادعا پی برد. لذا گروهک تروریستی داعش پس از شکست  در عراق و تا حدودی در سوریه و ناکامی در رسیدن به اهداف ترسیم شده خود از جهتی و تحمل خسارات متعدد از سوی دیگر گروهک تروریستی یعنی القاعده در نقاط مختلف دنیا از جمله افغانستان، رهبران این دو گروه را به فکر اتحاد و استفاده از تمامی ظرفیت‌های خود رای حفظ موجودیت در وهله اول و بازگرداندن مجدد انگیزه به پیکارجویان خود و در نهایت رسیدن به اهداف مورد نظر آنان وا داشته است.
 تصمیم رئیس جمهور جدید آمریکا برای برخورد جدی و حذف فیزیکی این گروههای تروریستی نیز در اتخاذ تصمیم اتحاد میان آنان بی تاثیر نیست چرا که واشنگتن با هدف قرار دادن مقرهای آنان در افغانستان با قویترین بمب غیر هسته‌ای عملا در این راستا گام برداشت.
در آغاز فعالیت گروههای تکفیری در سوریه و عراق، تلاش های زیادی از سوی رهبران آنها صورت گرفت تا در قالبی واحد دست به اقدام زده و از تشتت نیروها و بروز شکاف ممانعت بعمل آید. اما علیرغم اشتراک مبانی اما اختلاف در نوع و سبک و حتی اهداف منجر به شکاف و عدم اتحاد در آن مقطع گردید.
پس از گذشت حدود 6 سال، با توجه به دلایل فوق، لزوم اتحاد و ائتلاف از سوی رهبران دو جریان احساس شد و با توجه به قرائن و مستندات، افعانستان مقصد بعدی آنهاست.
در صورت کشیده شدن دامنه فعالیت داعش به افغانستان در سایه ائتلاف با القاعده با وجود دولت نسبتا ضعیف افغانستان و امکان پشتیبانی لجستيكى آنان از دو سمت پاکستان و آسیای میانه با داشتن پتانسیل انسانی و ایدئولوژیکی و جغرافیایی، کانون جدیدی از فعالیت‌های تروریستی شکل خواهد گرفت و امنیت دو قدرت نوظهور یعنی چین و هند و حتی روسیه بیش از پیش مورد تهدید قرار خواهد گرفت. همچنین می‌توان علت خطرناک بودن این ائتلاف را در اتحاد تجربه و سابقه فعالیت نظامی القاعده از سویی و انگیزه ایجاد خلافت داعش از سوی دیگر تفسیر کرد.

تحریریه مجله ایرانی روابط بین الملل