نقش لابی های صهیونیستی در رویکرد آمریکا در قبال ایران

عارف بیژن  
  کارشناس مسائل بین الملل

مقدمه
در تاریخ 22 سپتامبر 2017 ایران یک موشک بالستیک را در یک رژه نظامی به نمایش گذاشت که بسیاری از کشورها به خصوص اسرائیل و آمریکا را به واکنش واداشت. به اعتقاد بسیاری از مقامات اسرائیلی و آمریکایی، برنامه موشکی ایران به سرعت در حال توسعه و گسترش است و در راستای آن، ایران حضور  در منطقه و حمایت از دیگر گروه های متحد با خود در  خاورمیانه را افزایش داده است.
در این بین می بایست به نقش لابی های صهیونیستی در آمریکا توجه کرد و آنچه آنها به دنبال آن هستند جلوگیری از نفوذ و حضور ایران در منطقه خاورمیانه از سوی رئیس جمهور آمریکا یعنی، ترامپ است. به همین دلیل بسیاری از اتاق های فکر صهیونیستی در آمریکا بر این امر صحه می گذارند که آمریکا نیاز به تدوین یک رویکرد جامع در قبال ایران دارد تا هم رفتار خطرناک ایران و هم مشکلات اساسی معامله هسته ای را برطرف کند.
دلایل و انگیزه ها
آنچه اکثر لابی های صهیونیستی در آمریکا برای ترسیم یک سیاست جامع توسط ترامپ در قبال ایران توصیه کرده  ومی توان از نگاه آنها  بیان کرد شامل موارد زیر است:
➖به اعتقاد اکثر لابی ها، آخرین موشک ایران بزرگتر و پیچیده تر است و نگرانی زیادی را برای آمریکا و اسرائیل به وجود آورده است. موشک رونمایی شده " خرمشهر" ظرفیت بار بیشتری را نسبت به موشک های قبلی ایران دارد و قادر است کلاهک های چند گانه ای را برای طیف وسیع 1200 مایلی حمل کند که این امر می تواند اسرائیل و متحدان منطقه ای آمریکا را به خطر بیاندازد. آنچه مورد توجه این مراکز است قطعنامه 2231  و ممنوعیت کمکها به برنامه موشکی ایران است. به نظر آنها ایران از زمان اعلام برنامه جامع اقدام مشترک (JCPOA) حداقل 15 موشک را مورد آزمایش قرار داده است و این نشان از جسورتر و خطرناک تر شدن ایران است. اکثر لابی های صهیونیستی در آمریکا معتقدند که اوباما در قبال برنامه هسته ای ایران اشتباه بزرگی را مرتکب شده است. دلیل این گفته ی آنها این است که اوباما به خیال خود با توافق هسته ای با ایران باور داشت که جمهوری اسلامی به میانه روی برگردد، اما واقعیت چیز دیگری را نشان داد و ایران به سمت تندروی تمایل پیدا کرد.
➖گسترش حضور و نفوذ ایران در منطقه خاورمیانه،
در این راستا بسیاری از این مراکز و نهادهای امنیتی معتقدند که ایران همچنان به تامین بودجه و نیروی نظامی برای حمایت از بشار اسد تمایل دارد و هدف ایران از این مهم، ایجاد یک کریدور زمینی از تهران به لبنان از طریق سوریه و عراق است که آن را قادر می سازد اسلحه و نیروهای مبارز را به مرز اسرائیل انتقال بدهد. مصداق این امر را افزایش کمک مالی ایران از حزب الله لبنان طی دو سال گذشته از 200 میلیون دلار به بیش از 800 میلیون دلار در سال و ارسال سلاح های کشنده به شبه نظامیان حوثی در یمن، که به گفته یک مقام ارشد نیروی دریایی آمریکا در منطقه شامل موشک های بالستیک و ضد کشتی است،
در این باره مایک پومپئو، مدیر سیا، بیان داشت که بعد از توافق هسته ای ایران با 5+1، فعالیت ایران در سرتاسر جهان به طور چشمگیری افزایش یافته است.
➖به اعتقاد این مراکز، توافق هسته ای با ایران به طور ناقص انجام شده است و برنامه جامع اقدام مشترک به ایران اجازه داد تا اکثر زیر ساخت های هسته ای خود را حفظ کند و کار را برای فناوریهای سانتریفیوژ پیشرفته ادامه دهد.
آنچه لابی ها و مراکز صهیونیستی توجه ترامپ را برای اتخاذ یک سیاست جامع در قبال ایران جلب می کند، این امر است که ایران با خرید زمان و رفع شدن محدودیت های کلیدی در طی 15 سال آینده،  ایران را تبدیل به یک دولت دارای سلاح هسته ای خواهد کرد.
نکته قابل توجه دیگر از نگاه این مراکز بحث بازرسی های ناقص از تاسیسات ایران است. به اعتقاد آنها برنامه اقدام جامع مشترک به طور جدی برای تضمین دسترسی بدون محدودیت و دقیق به تاسیسات فعالیت هسته ای ایران که ممکن است در حال انجام کار باشند، نقص دارد. به عنوان مثال بیان می کنند که آژانس بین المللی انرژی اتمی از تاسیسات نظامی ایران از زمان اجرای توافق در سال 2015 بازدید نکرده است که به زعم آنها، این امر خلاف متن توافق است.
راهکارهای پیشنهادی لابی صهیونیستی به ترامپ
در راستای مقابله با جمهوری اسلامی در قبال برنامه هسته ای و حضور ایران در منطقه، می توان به چند استراتژی که لابی آیپک ( بزرگترین لابی صهیونیستی طرفدار اسرائیل در آمریکا) برای مقابله با ایران به ترامپ توصیه کرد را ذکر کرد که عبارتند از:
1- ترامپ را ترغیب کرده است  تا بندهای از توافق هسته ای که برای منافع آمریکا، اسرائیل و جهان خطرناک است را باطل ، وتوانستند در این امر موفق عمل کنند

2-  آیپک سعی کرده است نقش و اهمیت آژانس بین المللی انرژی اتمی و گسترش بازرسی های این سازمان از برنامه هسته ای ایران را تقویت  و فشار بر ایران را بیشتر کند.
3-  ترامپ باید با تجاوزات منطقه ای ایران و حمایت ایران از تروریسم و   هرگونه حضور در سوریه مقابله نماید.
4-  یکی دیگر از توصیه این لابی به ترامپ این است که تحریم ها را علیه افراد و سازمان هایی که از برنامه موشکی ایران، سپاه پاسداران و حزب الله حمایت می کنند  تشدید و در این مورد با طرح تحریمهای جدید ترامپ علیه ایران بخشی از این اهداف عملی شود .
5-  مهم ترین توصیه آیپک به ترامپ این است که این اطمینان حاصل شود که اسرائیل آمادگی برای دفاع از خود را در برابر تهدید رو به رشد ایران داشته باشد و  به شدت برای آیپک و دیگر لابی ها مهم است که برنامه هسته ای ایران برای جامعه اسرائیل و یهودیان تهدیدی را ایجاد نکند.
نتیجه گیری
در نهایت بایستی این نکته را ذکر کرد که، ترسیم یک استراتژی روشن از سوی بسیاری از مراکز و لابی صهیونیستی در آمریکا در جهت دادن به سیاست خارجی ایالات متحده باید از سوی جمهوری اسلامی ایران مورد توجه قرار گیرد و با شناسایی این قبیل از اقدامات سعی در پیشگیری یا حداقل عکس العمل متقابل نسبت به این سیاست ها داشته باشد. چند نکته که می توان به صورت توصیه از آن بهره برد، عبارت است از :
1-  تاثیر گذاری روی افکار عمومی آمریکا در جهت فشار به سیاست های اتخاذ شده علیه ایران و متحدان آن در منطقه.
 2- فعالیت در مجامع علمی و دانشگاهی آمریکا، (باتوجه به  آزادی نسبی در فضای دانشگاهی جو روشن فکری حاکم ) وعدم هزینه زیاد برای ایران
3- استفاده از دیگر لابی های قدرتمند در سطح بالای حکومتی مانند لابی ارامنه که به نظر می رسد با توجه به نزدیکی ایران و ارمنستان به هم از آن استفاده مفید نشده است.
4- بهره گیری از ایرانیان و مسلمانان مقیم آمریکا ، در حوزه های اقتصادی و سیاسی و استفاده از ظرفیت های موجود.

 

تحریریه مجله ایرانی روابط بین الملل