شما اینجا هستید: Homeیادداشتجمهوری اسلامی ایران مشکلی برای همکاری و گفتگو در رابطه با منطقه ندارد

جمهوری اسلامی ایران مشکلی برای همکاری و گفتگو در رابطه با منطقه ندارد

 سید حسین موسویان

اروپا مشوق حمله نظامی آمریکا به ایران نشود

  سید حسین موسویان دیپلمات ارشد و عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته ای  ایران در اجلاس سه روزه ای که باحضور حدود پانصد تن از شخصیتهای سیاسی، اقتصادی، نظامی، امنیتی، فرهنگی و رسانه ای جهان از جمله موگرینی رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، تعدادی از اعضاء کنگره آمریکا و برخی از وزیران و نخست وزیران کشورها در بروکسل  برگزار شد، ضمن مطرود دانستن درخواست ترامپ در مورد تغییر نظام بازرسی، برجام را مشمول قویترین نظام بازرسی و شفافیت براساس نرم های موجود بین المللی عنوان و تاکید نمود که برخلاف اظهارات ترامپ غروب آفتابی دربرجام وجود ندارد.
دکتر موسویان در این نشست بیان داشت که اصرار اسراییل، آمریکا و عربستان درمورد دائمی کردن محدودیت هایی که ایران به صورت داوطلبانه، به منظور اعتماد سازی و برای دوره ای مشخص پذیرفته، هیچ گونه وجاهت بین المللی ندارد زیرا دائمی شدن  چنین محدودیت هایی به معنای یک کنوانسیون جدید هسته ای آن هم برای یک عضو آژانس بین المللی می باشد که ایران نباید چنین تبعیضی را بپذیرد و نخواهد پذیرفت.
عضو سابق تیم مذاکرات هسته ای، خواسته ترامپ درمورد اعمال محدودیت بر توان موشکی و دفاعی ایران را موضوعی کاملا بی پایه و اساس دانست و دلایلی از جمله برخورداری سایر کشورهای منطقه همچون عربستان و اسراییل از موشک هایی با برد بیشتر از ایران، صدور صدها میلیارد دلار از پیشرفته ترین سلاح ها به کشورهای همسایه ایران همزمان با تحریم تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران و همچنین اعلام سیاست تغییر رژیم درایران از سوی ترامپ را از جمله مهمترین دلایل بی اساس خواندن این خواسته عنوان نمود.
موسویان تاکید کرد که اصرار اروپا برتضعیف توان دفاعی ایران با توجه به موارد گفته شده به معنی تشویق تجاوز نظامی به ایران تلقی خواهد شد و اروپا نباید خواسته یا ناخواسته بعنوان جاده صاف کن توطئه ها برای تجاوز نظامی آمریکا به ایران عمل کند.
این کارشناس مسایل بین المللی افزود: رئیس جمهور آمریکا درحالی با برجام به عنوان جامع ترین توافق تاریخ عدم اشاعه سلاح های هسته ای، مبارزه می کند که خود علنا به دنبال توسعه سلاح های هسته ای آمریکاست،  امری که نقض فاحش معاهد ان پی تی می باشد.
وی در ادامه افزود: ادعاهای مثلث آمریکا-عربستان-اسراییل درمورد اینکه ایران منشاء بی ثباتی درخاورمیانه است نه تنها بی مبناء است بلکه برای انحراف از این واقعیت است که حملات نظامی آمریکا به عراق و افغانستان، حمله نظامی مشترک عربستان و آمریکا به یمن، حمله نظامی ناتو و متحدین عرب غرب همچون عربستان به لیبی، تجاوز صدام به خاک ایران با حمایت قدرت های جهانی و کشورهای عربی همسایه ایران و  یا تجاوز صدام به کویت ، از  جمله عوامل اصلی بی ثباتی و فروپاشی خاورمیانه و توسعه تروریسم و افراط گرایی درخاورمیانه می باشد.
 موسویان تصریح کرد : ایران به برجام متعهد است و گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی هم موید این واقعیت است. اما ایران درمقابل باج خواهی های ترامپ خواهد ایستاد زیرا هرگونه امتیاز ایران موجب فشاربیشتر آمریکا به ایران خواهد شد.
عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته ای همچنین در این نشست با تاکید بر اینکه ایران همیشه از قدرت و نفوذ و توان خود برای ایجاد صلح درمنطقه استفاده کرده است بیان نمود که جمهوری اسلامی ایران مشکلی برای گفتگو و همکاری در رابطه با ثبات و امنیت در منطقه نداشته و نخواهد داشت.
این کارشناس روابط بین الملل تصریح کرد که اسراییل و عربستان هیچگاه توان و جرات حمله نظامی به ایران را ندارند. وی تاکید کرد که این ادعای عربستان که حوثی های یمن را گروه وابسته به ایران می خواند از واقعیت برخوردار نیست، اما اگر عربستان درمورد ادعای خود صادق است، این را درک می کند که با پیشرفته ترین سلاح های آمریکا و حمایت تمام عیار این کشور قادر نبوده که حوثی ها را شکست دهد.
از طرفی هم اسراییل معتقد است که حزب الله گروه وابسته به ایران می باشد که باید گفت این ادعا نیز درست نمی باشد. اما اگر تل آویو به این ادعا ایمان دارد، درک می کند که با وجود پیشرفته ترین سلاح های آمریکا و حمایت تمام عیار غرب، دردو جنگ از حزب الله شکست خورده است.  بنابراین این دو درحد و اندازه ای نیستند که بتوانند ریسک جنگ با ایران را بپذیرند.
وی در پایان افزود : اگر چه آمریکا توان نظامی حمله به ایران را دارد اما به نظر می رسد  شکست های آمریکا در عراق و افغانستان درس لازم را به آمریکا آموخته و آقای ترامپ مرتکب چنین خطای فاحشی نخواهد شد.

 

تحریریه مجله ایرانی روابط بین الملل