شما اینجا هستید: Homeیادداشتمجله ایرانی روابط بین الملل در سالی که گذشت

مجله ایرانی روابط بین الملل در سالی که گذشت

حمیدرضا جواهری:عضو هیات تحریریه و مدیر روابط عمومی مجله ایرانی روابط بین الملل

ساال 1396 با تمام فراز و فرودهای آن در صحنه سیاست جهانی به پایان رسید و سالی جدید برای ایران و ایرانی آغاز گردید، در سالی که گذشت کشور ما در عرصه سیاست خارجی تحولات مهمی را در عرصه منطقه ای و بین المللی پشت سر گذاشت و در سال پیش رو هم در عرصه سیاست خارجی با تحولات و رویدادهای پیش بینی نشده دیگری مواجه خواهد بود.
در این مقال قصد آن نیست که به بررسی تحولات گذشته و آتی پرداخته گردد که آن نیاز به مجال دیگری دارد.اما آنچه در این یادداشت به آن اشاره خواهد شد عملکرد مجله ایرانی روابط بین الملل در سال گذشته است .
مجله ایرانی روابط بین الملل که به همت جمعی از اساتید و دانشجویان رشته روابط بین الملل در سال 1394 به طور رسمی آغاز به کار کرد با همت و تلاش مدیر مجله، سردبیر و اعضای هیات تحریریه در مدت کوتاهی با ایجاد سایت در فضای مجازی و بستر وب توانست توجه علاقه مندان مباحث سیاسی و بین المللی را به خود جلب نماید . استفاده از شبکه های اجتماعی فرصت مناسبی برای شناسایی مجله به علاقه مندان این رشته بود. در مدت کوتاهی کانال مجله ایرانی روابط بین الملل و پس از آن گروه تلگرامی " مطالعات روابط بین الملل" با همت اعضای هیات تحریریه  در شبکه تلگرام ایجاد و به سرعت اعضای آن از مرز 2000 نفر عضو نیز گذشت. این استقبال در خور توجه برای مجله ای که صرفا مباحث تخصصی در حوزه روابط بین الملل را دنبال می کند با توجه به حجم گسترده کانالها و گروههای تلگرامی مشابه  و بعضا با موضوعات گسترده یک موفقیت قابل توجه در عرصه فضای مجازی بود.برای توفیق بیشتردراین صحنه رقابت فشرده، نیاز به حجم کار بالا و فعالیت مستمر و قابل توجه در طول شبانه روز جهت انتخاب مقالات و تحلیل ها، بارگذاری و نظارت بر عملکرد سایت مجله،کانال مجله وخصوصا گروه تلگرامی مطالعات روابط بین الملل بود که انصافا  با تلاش و پشتکار برخی از اعضای فعال هیات تحریریه این مهم حاصل گردید
از جمله این تلاشها برگزاری نشست های علمی- تخصصی با حضور اساتید دانشگاهها و دانشجویان و در ادامه پرسش و پاسخ  در گروه تلگرامی مطالعات روابط بین الملل بود که در پس پرده جلسات هماهنگی قبل از برگزاری نشست ها، نظارت بر عملکرد برگزاری جلسه و پس از آن تلخیص مطالب و بارگذاری در سایت و کانال مجله فعالیت قابل توجه دیگری بود که نباید از نقش سرگروههای گروه تلگرامی مطالعات به آسانی گذشت.
اما شاید مهمترین اتفاق برای مجله در سال 96، اخذ پروانه مجله در تاریخ 13 شهریور 96 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان مجله علمی- تخصصی در حوزه روابط بین الملل بود که با تلاشها و پیگیریهای مدیر مجله ممکن گردید و راه برای انجام فعالیت های گسترده تر در سال 97 هموار گردید. همچنین اتفاق مهم دیگر پیوستن جمعی از نیروهای جوان و فعال و تخصصی به کادر هیات تحریریه و گروههای تخصصی مجله در انتهای سال و نوید بهتر شدن امور برای مجله در سال آتی از پیامهای نوید بخش سال 96 برای مجله بود.
مجله ایرانی روابط بین الملل مفتخر است به عنوان مجله علمی- تخصصی در حوزه روابط بین الملل گامهای اساسی تری را در آینده برداشته که همان اخذ درجه علمی- پژوهشی در سالهای آتی به عنوان یک هدف استراتژیک و ایجاد یک محفل علمی برای کلیه اساتید، دانشجویان و پژوهشگران رشته های علوم سیاسی و روابط بین الملل و رشته های وابسته  می باشد. لذا در اولین گام در سال 97، اعلام فراخوان جهت تهیه ویژه نامه اختصاصی مجله تحت عنوان "آشوب در سیاست جهان" در فروردین 97 به عنوان اولین هدف امسال مورد توجه هیات تحریریه مجله قرار گرفت  که تا کنون با استقبال بسیار خوب علاقه مندان و ارسال مقالات به مجله باعث گردیده اعضای هیات تحریریه در تعطیلات نوروز هم جدای از فعالیت برای به روز رسانی سایت و کانال و گروه مجله بخشی از وقت خود را نیز  به مطالعه مقالات ارسالی جهت درج در ویژه نامه مجله اختصاص دهند.
در پایان، هیات تحریریه مجله ایرانی روابط بین الملل ضمن تبریک و شادباش سال جدید و نوروز 97 و آرزوی سالی سرشار از موفقیت و سلامتی برای همه پویندگان علم ودانش و همراهان همیشگی مجله، امیدوار است سال جدید سالی سرشار از پیروزی و بهروزی برای ملت ایران در عرصه منطقه ای و جهانی باشد. انشا الله


تحریریه مجله ایرانی روابط بین الملل