ایران برای مذاکره منتظر خروج دولت ترامپ از قدرت است

سید حسین موسویان

 ساعاتی قبل از شروع نطق رئیس جمهور آمریکا در نشست امسال مجمع عمومی سازمان ملل متحد، دونالد ترامپ در پیام توییتری اعلام کرد” به رغم درخواست ها، هیچ برنامه ای برای ملاقات با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، ندارم. شاید این ملاقات روزی در آینده اتفاق بیافتد. مطمئنم که ایشان انسان دوست داشتنی است“. این توییت بعد از چندهفته گمانه زنی ناظران سیاسی درمورد احتمال دیدار سران دوکشوردرحاشیه اجلاس سازمان ملل، منتشر شد.
 درست است که ملاقات دو جانبه بین ایران و آمریکا صورت نگرفت اما نه بخاطر اینکه دونالد ترامپ در پیام توییتری خود آن را رد کرد، بلکه بدین خاطر بود که ایران در شرایط فعلی هیچ تمایلی به مذاکره دو جانبه با آمریکا ندارد. در یک سال اخیر، ایران ۸ بار با تقاضای دولت ترامپ برای ملاقات دوجانبه را رد کرده و در سفر اخیر به نیویورک نیز آقای روحانی بر این موضوع تاکید داشت که کشورش هیچ تمایلی به ملاقات دوجانبه با دولت ترامپ ندارد.  
 
 دلائلی که ایران نمی خواهد با ترامپ گفتگو کند:
 ۱- هیچ دلیلی برای ترک برجام توسط آمریکا وجود ندارد زیرا که  این توافق پس از سال ها مذاکرات فشرده و سخت  به نتیجه رسیده است. در سال ۲۰۱۵ میلادی ، باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا اظهار داشت که برجام جامع ترین و شفاف ترین  نظام بازرسی و راستی آزمایی  بین المللی است که در تاریخ هسته ای بی سابقه  است. لذا برجام بزرگترین نگرانی جامعه بین الملل را درمورد ماهیت برنامه هسته ای ایران را برطرف و تضمین نموده که برنامه هسته ای ایران همواره صلح آمیز خواهد بود. همچنین برجام از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد به عنوان عالی ترین مرجع قانونی و حقوقی جهان طی قطعنامه ۲۲۳۱به تصویب رسید. در طی سه سال اخیر نیزآژانس بین المللی انرژی هسته ای بارها طی گزارش های مختلف تاکید نموده که ایران مفاد برجام را بطور کامل اجراء کرده است.  لذا باتوجه به اینکه ایران همه تعهداتش را انجام داده و جهان پذیرفته که این یک توافق جامعی است، دلیلی برای مذاکرات مجدد هسته ای وجود ندارد.
  ۲-  دولت دونالد ترامپ به دنبال کشاندن ایران به پای میز مذاکره از طریق توسل به سیاست های افراطی وجنگ طلبانه و تهدید ات مستمراست. آمریکا تحت نفوذ اسرائیل قصد دارد علیه ایران، یک اتحاد نظامی درخاورمیانه شکل دهد. چنین سیاستی ممکن است درمورد کره شمالی کارایی داشته باشد اما درمورد ایران هرگز. لذا چنین رفتاری موجب شده که تهران به صداقت ترامپ درمورد گفتگو مظنون باشد. علاوه برآن، ترامپ با خروج از برجامی که توسط دولت قبل امضاء شده و شورای امنیت سازمان ملل وهمه نهادهای ذیربط بین المللی نیز آن را تایید کرده اند، درواقع نشان داد که آمریکا حتی به امضای خود هم پایبند نبوده و شریک قابل اعتمادی برای توافق نیست.
   ۳- دولت فعلی آمریکا به دنبال چیزی جز براندازی نظام جمهوری اسلامی نیست. مهره های اصلی دولت ترامپ از جمله جان بولتون مشاور امنیت ملی و مایک پامپئو وزیر خارجه درخط مقدم این سیاست هستند. لذا کدام دولت درروی کره زمین حاضر است بادولتی که به دنبال براندازی آن می باشد، تعامل کند.
 ۴- ایران نمی تواند با دولتی در آمریکا مذاکره کند که ممکن است به زودی قدرت را ازدست بدهد. امروز دولت ترامپ در آمریکا به خاطر احتمال نقض قانون اساسی درمورد مداخله روسیه درانتخابات ۲۰۱۶ ، تحت فشار فزاینده ای برای استیضاح است و اگر دموکرات ها  در انتخابات پیش روی کنگره در ماه نوامبر پیروز شوند، ممکن است احتمال استیضاح بیشتر شود.
حتی اگر دولت ترامپ استیضاح نشود، شانس وی برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ میلادی محدود است. میزان رضایت عمومی از ترامپ در آمریکا کمتر از ۹ رئیس جمهور پیشین اوست. خنده تمسخر آمیز روسای کشور ها در مجمع عمومی سازمان ملل بعد از ادعای او که دستاوردهای دولت او از هر رئیس جمهوری در تاریخ آمریکا بیشتر بوده گواه از کم اعتباری دولت او در داخل و خارج آمریکا دارد.
  لذا با توجه به شرایط نا مساعد در فضای سیاسی فعلی داخل آمریکا، ممکن است ایران صبر کند تا ترامپ قدرت را ازدست داده و با جانشین بعدی درصورتی که شریک خوبی برای مذاکره باشد، گفتگو کند. دولت ایران عجله ای ندارد. علیرغم فشار آمریکا، متحدین اروپایی پای برجام ایستاده و به دنبال ساز و کار و مکانیزم هایی برای نقل وانتقالات مالی هستند تا قانونا تحریم های آمریکا را دور بزنند. چین و روسیه هم به این مکانیزم جدید خواهند پیوست. به عبارت دیگر، ایران تا به حال صبر کرده و می تواند دو سال دیگرتا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ صبر کند. در این فاصله، اگر دولت ترامپ  تصمیم به تغییری بنیادین در خط و مشی سیاست خارجی خود در قبال ایران گرفت، ایران ممکن است برای مذاکره مجدد اعلام آمادگی کنند.   

 

تحریریه مجله ایرانی روابط بین الملل