شما اینجا هستید: Homeیادداشتچکش زرد(کمی نان بدون پنیر)

چکش زرد(کمی نان بدون پنیر)

زهرا شریف زاده عضو هیئت تحریریه مجله ایرانی روابط بین الملل

 خروج بدون توافق برگزیت  می تواند منجر به افزایش قیمت مواد غذایی و سوخت ، اختلال در تأمین دارو و اختلال عمومی در خیابان های انگلیس شود ، طبق اسناد محرمانه که دولت انگلیس مجبور به انتشار آن شد یک سند پنج صفحه ای که "فرضیات برنامه ریزی" دولت را تحت عنوان عملیات  چکش زرد- برنامه عدم توافق دولت بیان می کند ،که  در پاسخ به یک اقدام" آدرس فروتنانه "افشا گردید.آدرس فروتنانه در پارلمان انگلیس ، ارتباطی  یكی از خانه های پارلمان انگلستان با پادشاه است. به عنوان مثال ، پس از سخنرانی از تاج و تخت افتتاح مجلس ، هر خانه درمورد سخنرانی فروتنانه با تشکر از ملکه به خاطر سخنرانی ، مطالب سخنرانی خود را تحت عنوان تشکر مطرح می کنند.آدرس فروتنانه در انگلستان ، برای بازگشت ، روال پارلمانی است که به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد که با آن یا مجلس عوام یا مجلس اعیان می توانند از سلطنت طلب کنند ، و با تمدید "دولت HM "[2] (یک اصطلاح رسمی است که به دولت قلمرو مشترک المنافع یا یکی از استانها ، ایالت ها یا قلمروهای تشکیل دهنده آن اشاره دارد. از زمان حداقل اوج امپراتوری انگلیس ، این عبارت در کشورهایی که از آن پدید آمده اند و قلمرو مشترک المنافع هستند ، به ارث رسیده و یکپارچه شده است.)دستور تهیه اسناد را صادر کنند توماس  ارسکین می [3]خاطرنشان کرد که این قدرت تا اواسط قرن نوزدهم بطور مکرر مورد استفاده قرار می گرفت ، اگرچه بیشتر این اطلاعات اکنون توسط اوراق فرماندهی یا اسناد توضیحی که به اعمال مجلس داده می شود ،ارائه می شود. درحقیقت  یک مرجع پارلمانی است که در اصل توسط نظریه پرداز قانون اساسی انگلیس و روحانی مجلس عوام ، توماس ارسکین می نوشته شده است.

 بعنوان مثال در  سال 1866 ، به عنوان بخشی از مبارزات انتخاباتی برای گسترش حق رای انتخاباتی به زنان ، جان استوارت میل آدرس خود را برای بحث در باره دادخواست "بازگشت تعداد سهامداران آزاد ، صاحبان خانه و دیگران در انگلستان و ولز که با رعایت شرایط ملک یا تجویز اجاره نامه نقل مکان می کردند طبق قانون به عنوان صلاحیت حق رای انتخاباتی ، به دلیل جنسیت  از حق رای دادن خارج شدند" ارائه داد و دولت وقت این پیشنهاد را پذیرفت. یا در 2019  دومنیک گریو ،دادستان کل حزب محافظه کار ، آدرس فروتنانه در رابطه با برگزیت  را در 9 سپتامبر 2019 در مجلس  در مورد اسناد مربوط به بدون معامله  برگزیت  موسوم به عملیات چکش زرد بود به طوری که یک آدرس توخالی به اعلیحضرت ارائه شد تا  وزیران را به سمت و سوی مجلس آگاه کنند ، خوشحال می شویم  و تمام مکاتبات و سایر ارتباطات (چه رسمی و چه غیررسمی ، چه به صورت کتبی و چه الکترونیکی) کلیه اسناد تهیه شده در دولت اعلیحضرت راجع به عملیات چکش زرد تهیه و به کابینه یا کمیته کابینه ارائه شود.

      افشای نام  و نامگذاری این سند سال 2018 رخ داد ، هنگامی که یک عکاس مطبوعاتی تصویری از سندی را منتشر کرد که نشان دهنده برخی از برنامه های "بدون معامله" و نام رمزگذاری شده خزانه داری HM برای آنها بود.به نظر می رسد این سند نشان می دهد  CCS [4] که همان  سیستم طبقه بندی محاسبات برای محاسبات طراحی شده توسط انجمن ماشین آلات رایانه است که در پیش بینی سیاست دولت مورد استفاده قرار گرفته است .اطلاق نام "چکش زرد" درحقیقت مربوط به یک ترانه کوچک به نام پرنده زرد است و اعتقاد بر این است که آواز چکش زرد مانند کسی است که می گوید "کمی نان بدون پنیر". این پروژه توسط دبیرخانه اضطراری های مدنی ، جناحی از دفتر کابینه ، که پروژه های متقابل وایتهال را هماهنگ می کند ، تهیه شده است. در اردوگاه های جنگی انگلستان نیز  این آهنگ چکش زرد یا زرد آزمایی به چشم می خورد  پرنده ای به اندازه گنجشک می باشد.اما ثروتمندی این پرنده بدخلقی تاریخ پیچیده و خاص خود را با اتحادیه اروپا خواهد داشت.

 عملیات چکش زرد دوازده منطقه خطر را مشخص می کند و شامل زنجیره های تأمین غذا و دارو و وضعیت شهروندان انگلیس مقیم اتحادیه اروپا است درضمن  سه خطر در همه مناطق بطور مشترک  وجود دارد.

 دوازده خطر عبارتند از:  سیستم های حمل و نقل، افرادی که از مرزها عبور می کنند، کالاهای اصلی،عبور از مرزها، خدمات بهداشتی، انرژی انگلستان و سایر سیستمهای مهم، منابع غذایی و آب انگلستان، اتباع انگلیس در اتحادیه اروپا، پیامدهای اجرای قانون، خدمات صنعت بانکی و مالی،برگزیت ومرز ایرلند،خطرات خاص برای سرزمین های خارج از کشور و وابستگی از جمله تأثیر برگزیت بر جبل الطارق، امنیت ملی و خطرات مشترک برای همه مناطق قانونی، ارتباطات و  داده ها می باشد.این خطرات شامل اختلال در خدمات مالی مرزی انگلیس ، مشکلات در جریان اطلاعات شخصی از اتحادیه اروپا ، تأخیر در برخی از پرداخت های بیمه از بیمه های انگلیس به اتحادیه اروپا و اختلال در داده های اجرای قانون و به اشتراک گذاری اطلاعات با این بلوک می باشد. همانگونه که  نائومی اسمیت ، مدیر اجرایی  گروهی  که علیه برگزیت مبارزه  می کند این اسناد را  وحشتناک می داند.بطوریکه  وقتی انگلستان از عضویت در  اتحادیه  اروپا خارج شود  تمام حقوق متوقف می شود و توافق های متقابل با اتحادیه اروپا پایان می یابد.

این در حالی است که در این سند  آمادگی کسب و کار به طور کلی در مشاغل بزرگتر یکنواخت نخواهد بود و در بیشتر بخش ها از جمله مشاغل کوچک و متوسط. آمادگی کسب و کار خواهد بوداحتمالاً برنامه های احتمالی توسعه یافته بهتری دارند.و درضمن خطرات شدید  همزمان با پاییز و زمستان مانند آب و هوا ، سیل و آنفولانزای فصلی می تواند تعدادی از اثرات را شدت بخشد و منابع شرکا و پاسخ دهندگان را گسترش دهد.

 با اجرای چکش زرد فرانسه به طور بالقوه می تواند كنترل اجباری اتحادیه اروپا را بر كالاهایی كه در روز اول وارد می شود ، تحمیل كند. بطوریکه  40-60 درصد جریان کامیون ها را که از طریق کانال عبور می کنند ، کاهش می یابد و باعث ایجاد اختلال شدید تا سه ماه خواهد شود.
با توجه به اينكه سه چهارم دارو از طريق مسير Dover-Calais وارد مي شوند ، تجهيزات پزشكي "به ويژه در معرض تأخيرات شديد آسيب پذير" خواهد بود. هر گونه اختلال در داروها و ویتامین ها می تواند منجر به شیوع بیماری شودDover که کنترل های مختلف در آن قرار داردوابسته به برنامه هایی است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای مقابله با این موارد افزوده اندبررسی های مهاجرت احتمالاً تأخیرهایی برای ورود و خروج انگلستان درفرودگاه ها وبنادر اتحادیه اروپا  انگلستان رخ خواهد داد و این می تواند باعث ایجاد اختلال در سرویس های حمل و نقل شود.مسافران ممکن است تصمیم بگیرند از مسیرهای جایگزین برای تکمیل سفر خود استفاده کنند.

 در این سند اعتراف شده است كه دولت ممكن است نتواند تأثیر كامل بر زنجیره تأمین مواد غذایی و كشاورزی را محاسبه كند و انواع خاصی از عرضه مواد غذایی تازه، كاهش می یابد و همچنین این خطر وجود دارد که  هراس مردم در خرید باعث ایجاد یا تشدید اختلال در عرضه مواد غذایی شود.دیگر اینکه  منابع آب  می تواند در آینده زنجیره تأمین مواد شیمیایی ،تأثیر داشته و کمبود آن بجای صدها هزار نفر میلیون ها نفر را تحت تأثیر قرار دهد.

 چکش زرد  موانع تازه برای تجارت ، مانند تعرفه ، آسیب به بخش کشاورزی و مواد غذایی در ایرلند شمالی پیش بینی نموده واحتمالاً در ایرلند شمالی بازار سیاه توسعه می یابد و گروه های جنایتکار و مخالف از اختلافات قیمت جدید سوء استفاده خواهند کرد.وممکن است  "خستگی خارج از اتحادیه اروپا" در دنیای تجارت باعث شود کارفرمایان مایل به انجام اقدامات فوری برای کمک به کاهش تأثیر عدم توافق نباشند.

  این سند همچنین حاکی از آن است که به دلیل افزایش هزینه های کارکنان و تأمین کنندگان  می تواند به ارائه دهندگان مراقبت های اجتماعی بزرگسال آسیب برساند.

 

 تحریریه مجله ایرانی روابط بین الملل

[1] Yellowhammer

[2] Her Majesty's Government

[3] Thomas Erskine May: (full title: Erskine May: Parliamentary Practice, original title: A Treatise upon the Law, Privileges, Proceedings and Usage of Parliament)

[4] Computing Classification System