شما اینجا هستید: Homeیادداشتمجله ایرانی روابط بین الملل در سال1398

مجله ایرانی روابط بین الملل در سال1398

حمیدرضا جواهری عضو شورای سیاستگذاری مجله ایرانی روابط بین الملل

سال 1398 با تمام فراز و فرودهای آن در صحنه سیاست جهانی به پایان رسید و سالی جدید برای ایران و ایرانی در آستانه آغاز است ، در سالی که گذشت کشور ما در عرصه سیاست خارجی تحولات بسیار مهمی را در عرصه منطقه ای و بین المللی پشت سر گذاشت و در سال پیش رو هم در عرصه سیاست خارجی با تحولات و رویدادهای پیش بینی نشده دیگری مواجه خواهد بود.

در این مقال قصد آن نیست که به بررسی تحولات گذشته و آتی پرداخته گردد که آن نیاز به مجال دیگری دارد.اما آنچه در این یادداشت به آن اشاره خواهد شد عملکرد مجله ایرانی روابط بین الملل در سال98 است .

مجله ایرانی روابط بین الملل که به همت جمعی از اساتید و دانشجویان رشته روابط بین الملل در سال 1394 به طور رسمی آغاز به کار کرد  با همت و تلاش مدیر مجله، سردبیر و اعضای هیات تحریریه در مدت کوتاهی توانست با ایجاد سایت در فضای مجازی و بستر وب توجه علاقه مندان مباحث سیاسی و بین المللی را به خود جلب نماید. استفاده از شبکه های اجتماعی فرصت مناسبی برای شناسایی مجله به علاقه مندان این رشته بود. در مدت کوتاهی کانال مجله ایرانی روابط بین الملل و پس از آن گروه تلگرامی " مطالعات روابط بین الملل" با همت اعضای هیات تحریریه  در شبکه تلگرام ایجاد و به سرعت اعضای آن به تعدادقابل توجهی عضو ارتقا یافت. این استقبال در خور توجه برای مجله ای که صرفا مباحث تخصصی در حوزه روابط بین الملل را دنبال می کند با توجه به حجم گسترده کانالها و گروههای تلگرامی مشابه  و بعضا با موضوعات گسترده یک موفقیت قابل توجه در عرصه فضای مجازی بود. برای توفیق بیشتردراین صحنه رقابت فشرده، نیاز به حجم کار بالا و فعالیت مستمر و قابل توجه در طول شبانه روز جهت انتخاب مقالات و تحلیل ها، بارگذاری و نظارت بر عملکرد سایت مجله،کانال مجله وخصوصا گروه تلگرامی مطالعات روابط بین الملل احتیاج بود که انصافا  با تلاش و پشتکار اعضای فعال هیات تحریریه این مهم حاصل گردید.

در این سال همچنین با مصوبه جلسه اعضای شورای سیاستگذاری و هیات تحریریه مجله در تیرماه 98 کانال مطالعات روابط بین الملل به طور مجزا و مستقل  از گروه مطالعات روابط بین الملل آغاز به کار کرد که در طول سال اعضای این کانال به تعداد قابل توجهی ارتقا یافت و گروه مطالعات روابط بین الملل نیز به عنوان محل انجام نشست های علمی و تخصصی تعیین گردید که پس از این تفکیک ، نشست های علمی- تخصصی همچون گذشته  با حضوراساتید دانشگاهها و دانشجویان و محققان پر شورتر ازگذشته برگزار که  در ادامه آن پرسش و پاسخ  در گروه تلگرامی مطالعات روابط بین الملل نیز برگزار می گردید که البته در پس پرده این جلسات،هماهنگی قبل از برگزاری نشست ها، نظارت بر عملکرد برگزاری جلسه و پس از آن تلخیص مطالب و بارگذاری در سایت و کانال مجله فعالیت قابل توجه دیگری بود که نباید از نقش سرگروههای گروه و کانال تلگرامی مطالعات روابط بین الملل به آسانی گذشت. از مهمترین نشست های برگزار شده گروه تلگرامی مطالعات روابط بین الملل در سال 98 می توان به نشست "وضعیت جاری ونزوئلا؛ جایگاه و موقعیت مادورو و اپوزیسیون" ، نشست"تحولات اخیر خلیج فارس؛ چگونگی تحقق نظم امنیتی پایدار" ونشست "معامله قرن وتأثیر آن بر آینده خاورمیانه" و...اشاره کرد.

همچنین در طول سال 98 با توجه به تحولات روز منطقه ای و بین المللی براساس موضوعات روز، با نظارت مدیر مجله در قسمتهای تحلیل و یادداشت  توسط اعضای هیات تحریریه یا سایر پژوهشگران مقالاتی به زیور طبع آراسته گردید. علاوه بر این سایر گروههای تخصصی مجله از قبیل مفاهیم ونظریه ها،گزارش،فرهنگ روابط بین الملل، ترجمه،کتابخانه و گروه بانک مقالات( با بیش از 600 مقاله بارگذاری شده از نشریات علمی کشور)  به صورت ماهانه یا هفتگی مطالب خود را در سایت مجله،کانال تلگرامی مجله وکانال مطالعات روابط بین الملل بارگذاری می کردند،ضمنا سردبیر مجله نیز حسب تحولات روز در قسمت سخن سردبیر، نقطه نظرات خود از این تحولات را به خوانندگان محترم مجله ارائه می دادند.

جدای از این تلاشها، جمع آوری مطالب و بارگذاری روزانه مقالات،تحلیل ها و گزارشات سایت ها و رسانه های داخلی و بین المللی  توسط ادمین های محترم کانال مطالعات روابط بین الملل  و بررسی مقالات ارسالی اعضای کانال در شورایی تحت عنوان " شورای اجرایی کانال مطالعات روابط بین الملل"جهت انتشار آنها در کانال مطالعات، مجموعه ای از مطالب گسترده در حوزه های تخصصی  را در سال 98 برای "گروه مجله ایرانی روابط بین الملل" به ارمغان آورد که امید است مقبول شما خوانندگان عزیز این مجله نیز باشد.

" گروه مجله ایرانی روابط بین الملل " متشکل از سایت و کانال مجله،کانال مطالعات روابط بین الملل و گروه مطالعات روابط بین الملل مفتخر است به عنوان مجموعه ای علمی- تخصصی در حوزه روابط بین الملل در آینده گامهای اساسی تری را برداشته و امیدوار است در سال جدید با همت و علاقه مندی تمامی اندیشمندان، پژوهشگران و اساتید گرامی گامهای مهمی را در ارتقا دانش ، بینش و پژوهش در رشته روابط بین الملل  بردارد.

در پایان این یادداشت،مدیر،سردبیر،اعضای شورای سیاستگذاری و هیات تحریریه مجله ایرانی روابط بین الملل ضمن آرزوی سلامتی و تندرستی برای مردم ایران زمین (خصوصا جامعه بهداشت ودرمان کشور) و توفیق آنان در مبارزه با ویروس کرونا ،پیشاپیش تبریک و شادباش خود را به مناسبت آغاز سال جدید و نوروز99 برای هموطنان عزیز و خوانندگان این گروه داشته و آرزوی سالی سرشار از موفقیت و سلامتی را برای همه پویندگان علم ودانش و همراهان همیشگی مجله دارد، به امید توفیق ملت ایران در سال جدید،انشاالله.

 

تحریریه مجله ایرانی روابط بین الملل