شما اینجا هستید: Homeیادداشتامکان تصرف بخشی از خاک عراق توسط ترکیه و رو یارویی با نیروهای ائتلاف

امکان تصرف بخشی از خاک عراق توسط ترکیه و رو یارویی با نیروهای ائتلاف

اژدر پیری سارمانلو

وزیر امور خارجه پیشین ترکیه یاشار یاکش، در مورد تنش میان ترکیه و عراق می‌گوید: امکان اینکه دولت ترکیه بخواهد بخشی از خاک عراق را به تصرف خود در آورد و در این بین ارتش ترکیه با نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا روبرو شود، دور از ذهن نیست. با اوج گرفتن بحث در ارتباط با مداخله دولت ترکیه در عراق، بحران به وجود آمده میان سیاستمدارن و حکومت بغداد با دولت آنکارا بر سر وجود پایگاه های نظامی ارتش ترکیه در خاک عراق و حکومت اقلیم کردستان است. نخست وزیر عراق، حیدر العبادی به همراه برخی از احزاب و سیاستمداران عراق عکس العمل تندی نسبت به حضور ارتش ترکیه در خاک این کشور نشان دادند و از ترکیه خواستند که هرچه سریع‌تر نیروهای خود را از خاک عراق خارج کند.
اردوغان: در صورت لزوم طرح B و C را اجرا خواهیم کرد.
رئیس جمهور تکیه رجب طیب اردوغان و اعضای حزب عدالت و توسعه در مقابل این عکس العمل‌ها، اصرار دارند که حضور نظامی در عراق به دلیل مبارزه با داعش است. چند روز پیش اردوغان در یک سخنرانی در قونیه درباره حضور نظامی کشورش در عراق و جنگ موصل گفت: ما تصمیم داریم در جنگ موصل مشارکت داشته باشیم. اگر مخالف حضور ترکیه در این جنگ باشید، ما طرح B و بعد از آن طرح C را در دستور کار خود قرار خواهیم داد.
در گذشته نیز دموگرافی منطقه دستخوش تغییراتی شده است!
وزیر امور خارجه پیشین و یکی از پایه‌گذاران حزب عدالت و توسعه یاشار یاکش در گفتوگویی با اسپوتنیک کردستان، اظهارات اردوغان و تنش به وجود آمده میان آنکارا و بغداد را اینگونه ارزیابی کرد:
یاشار یاکش درخواست حضور ارتش ترکیه در جنگ موصل را قانونی ارزیابی کرد و به عقیده اوآمریکا در حمله سال 2003 به عراق نقش ترکیه را نایده گرفته و همین امر سبب شده که ترکیب جمعیتی در موصل، کرکوک و هه ولیر (اربیل) تغییر کند. به باور یاکش این تغییر از طرف کردها صورت گرفته و ایالات متحده آمریکا در این امر آنها را یاری کرده است. یاشار یاکش می‌گوید امکان اینکه این بار نیز این سیاست تغییر ترکیب جمعیتی از جانب شبه نظامیان شیعی نسبت به سنی‌ها و ترکمن‌های سنی صورت گیرد، وجود دارد.
ترکیه باید با توافق دولت عراق در خاک این کشور حضور نظامی داشته باشد
یاشار در ادامه به این موضوع اشاره می‌کند که اصرار ترکیه به حضور در جنگ موصل موجب رویارویی این کشور با نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا خواهد شد. وی سخنان رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در اینکه گفته است ما طرح B و اگر نشود طرح C را عملی خواهیم کرد، اینگونه ارزیابی می‌کند: من نمی‌داند منظور اردوغان از اجرای طرح ها B و C دقیقا چه چیزی است، اما به عقیده من ترکیه در حال حاظر هیچگونه اقدامی انجام نخواهد داد و خواهد گذاشت که نیروهای ائتلاف کار خود را انجام دهند تا که در فرصتی مناسب مناطقی که برای او استراتژیک و مهم هستند را تصرف کند. بدون شک این اقدام ریسک بزرگی برای دولت ترکیه است و به عقیده من ترکیه همچین موقعیتی را بر نخواهد تابید.
جنگ موصل مدت زمان زیادی به طول خواهد انجامید
یاشار یاکش جنگ موصل را هم اینطور ارزیابی می‌کند که امکان دارد با تاکتیک محاصره این جنگ پیش رود و مدت زمان زیادی به طول بیانجامد. طبق اظهارنظر یاکش علت اصلی این تاکتیک هم این است که به مردم غیر نظامی آسیبی نرسد و از این طریق قصد دارند که ارتباط نیروهای داعش را با دنیای بیرون قطع کرده تا که به مرور زمان تسلیحات و آذوقه نیروهای داعش به اتمام برسد.

ترجمه از کردی به فارسی: اژدر پیری سارمانلو (کاشناسی ارشد روابط بین الملل، سردبیر مجله پژوهش ملل)
منبع: Sputnik Kurdistan
لینک مقاله ترجمه شده: https://krd.sputniknews.com/nerin/201610144370840-Dibe-ku-Tirkiye-li-Iraqe-hin-deveran-dagir-bike-u-bi-DYAye-re-were-beramberi-hev/

 

تحریریه مجله ایرانی روابط بین الملل

 

logo-samandehi

       شماره مجوز ۷۹۸۱۰

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

مجله ایرانی روابط بین الملل

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله ایرانی روابط بین الملل است.
باز نشر مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

کانال مجله ایرانی روابط بین الملل

کانال مطالعات روابط بین الملل