شما اینجا هستید: Homeیادداشتخروج نام انصارالله از فهرست تروریسم اولین گام بایدن برای پایان جنگ یمن

خروج نام انصارالله از فهرست تروریسم اولین گام بایدن برای پایان جنگ یمن

مجید نوری کارشناس ارشد روابط بین الملل

دولت پرزیدنت بایدن در جدیدترین اقدام خود پس رسیدن به کرسی ریاست جمهوری یکی دیگر از فرمان‌های دولت ترامپ مبنی بر قرار گرفتن نام انصارلله یمن در فهرست تروریسم را باطل نمود؛ بسیاری از تحلیلگران مسائل بین‌الملل این اقدام دولت بایدن را گامی در جهت تثبیت صلح و پایان جنگ یمن و همچنین در جهت سیاست خارجه تهران برای مذاکره قلمداد می‌کنند.

آغاز جنگ یمن

یمن از سال  ۲۰۱۴ میلادی شاهد درگیری‌های مسلحانه‌ای بین نیروهای منصور هادی رئیس‌جمهور مستعفی یمن و گروه "انصار الله" است. پس از فرار منصور هادی تحولات یمن جنبه بین‌المللی پیدا کرد طوریکه  ائتلاف متجاوز عربی به رهبری عربستان عملیات نظامی علیه یمن را به بهانه حمایت از دولت قانونی منصور هادی در سال ۲۰۱۵ میلادی آغاز نمود و این جنگ هر روز ابعاد پیچیده‌ای به خود گرفت طوریکه تا به امروز این جنگ و درگیری ادامه پیدا کرده است. گزارش سازمان ملل حکایت از اوضاع یمن حکایت از این دارد که یمن در بدترین بحران انسانی جهانی قرار دارد چرا که  بیش از ۸۰٪ مردم یعنی بیش از ۲۴.۱ میلیون نفر به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند که این یک بحران جدی تلقی می‌شود.

خروج نام انصارلله یمن از فهرست گروه‌های تروریستی

دولت ترامپ در ماه‌های پایانی عمر دولت خویش در تازه‌ترین اقدام انصارلله یمن را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دارد؛ این فرمان در 19 ژانویه یعنی تنها یک روز پیش از مراسم تحلیف جو بایدن رئیس‌جمهور جدید آمریکا اجرایی شد. همزمان پس از اجرایی شدن این فرمان آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه دولت بایدن اعلام نمود که برای جلوگیری از ایجاد مانع در ارسال اقلام انسان دوستانه به یمن در این تصمیم تجدیدنظر خواهد کرد، بسته به حساسیت موضوع دولت بایدن در 16 فوریه 2021 فرمان ترامپ مبنی بر قرار گرفتن نام انصارلله یمن در کنار گروه‌های تروریستی را لغو نمود.

بیانیه‌ای که بر روی وب‌سایت وزارت خزانه‌داری آمریکا درج شده است نشان می‌دهد که دولت جدید آمریکا در تاریخ 16 فوریه 2021 قرار گرفتن نام انصارالله یمن در فهرست گروه‌های تروریستی را باطل اعلان نموده است؛ براساس این تصمیم انصارلله یمن دیگر تابع مقررات تحریم‌های جهانی تروریستی و همچنین مقررات تحریم سازمان‌های تروریست خارجی یا فرمان اجرایی 13224 تحریمی نیست. 

با توجه به اینک دولت جدید آمریکا مدعی قطع حمایت آمریکا از ائتلاف عربستان سعودی علیه یمن، توقف فروش سلاح و مهمات به عربستان و امارت، برقراری آتش بس میان کشورهای متخاصم و آغاز گفتگوهای سیاسی میان عربستان، امارت، حوثی‌ها و طرفداران منصور هادی است، بسیاری از تحلیلگران معتقدند که خروج نام انصارلله یمن از فهرست گروه‌های تروریستی نخستین گام برای پایان جنگ یمن و برقراری صلح و آتش بس به شمار می‌رود.

 تحلیلگران و روزنامه‌نگاران درباره خروج نام انصارلله یمن از لیست گروه‌های تروریستی و پایان جنگ چه می‌گویند

 • "رشید حدا "روزنامه‌نگار لبنانی دراین‌باره می‌نویسد اگر چه گام بایدن تاکنون بی‌نتیجه و بدون چشم‌انداز به نظر می‌رسد، اما راه را برای آغاز مسیری باز می‌کند که قرار است به شش سال جنگ متوالی علیه یمن پایان دهد. البته پیشروی حوثی‌ها در این تصمیم بی‌تأثیر نبوده است چرا که تحولات جدید یمن آمریکا و انگلیس را نیز نگران کرده است چنانچه مایکل ارون سفیر انگلیس خواستار توقف حملات حوثی‌ها به مارب شده است.

 • روزنامه العربی جدید چاپ لندن با عنوان بایدن و شانس پایان جنگ یمن تصمیم بایدن را گامی نمادین ولی خوب و رو به جلو توصیف نمود.

 • بسیاری از تحلیلگران معتقدند که تصمیم بایدن مبنی بر خروج نام انصارلله یمن از گروه‌های تروریستی منجر به پایان جنگ نخواهد شد.

 • بسیاری از تحلیلگران مسائل بین‌الملل اقدام دولت بایدن را گامی در جهت تثبیت صلح و پایان جنگ یمن و همچنین در جهت سیاست خارجه تهران برای مذاکره قلمداد می‌کنند.

 • میان انصارلله یمن(حوثی‌ها) و ایران ارتباطی تنگاتنگی وجود دارد بسته به همین ارتباط می‌توان گفت خروج نام انصارلله یمن از فهرست گروه‌های تروریستی پیام روشنی به ایران مبنی بر تجدیدنظر در سیاست خارجه دولت بایدن برای مذاکره مجدد با ایران است.

دلایل خروج نام انصارلله یمن از فهرست گروه‌های تروریستی و پایان جنگ

از دلایل خروج نام انصارلله یمن از فهرست گروه‌های تروریستی توسط پرزیدنت بایدن می‌توان به دلایل زیر اشاره نمود.

 1. یکی از دلایل وارد کردن نام انصارلله یمن توسط ترامپ و طرفدارانش به فهرست گروه‌های تروریستی این عقیده بود که ترامپ و همفکرانش معتقد بودند با استفاده از این ابزار می‌توانند با فشار به انصارلله یمن آنها را مجبور و وادار به مذاکره برای صلح و آتش بس کنند، که البته در این میان نظر تیم بایدن کاملاً مخالف با سیاست ترامپ است چرا که دولت بایدن معتقد است این تصمیم تأثیر منفی برای حل بحران سیاسی یمن می‌گذارد و مانع از حل دیپلماتیک بحران یمن و پایان جنگ می‌شود و درد و رنج مردمان این سرزمین را به دنبال دارد.

 2. اقدام عجولانه ترامپ در روزهای پایانی دولت مبنی بر قرار دادن انصارلله یمن در فهرست گروه‌های تروریستی واکنش منفی سازمان ملل و همچنین برخی از کشورهای مستقل و اروپایی را به دنبال داشت، که همین عامل باعث افزایش فشارهای بین‌المللی به آمریکا شد، طوریکه سخنگوی دبیر کل سازمان ملل اعلام نمود این تصمیم تبعات وحشتناکی خواهد داشت.

 3. قرار گرفتن یمن در لیست سازمان‌های تروریستی مانع از سر گیری روابط دیپلماتیک برای برقراری صلح و امنیت در یمن می‌شود و روند سیاسی حل بحران یمن را پیچیده‌تر می‌کند و قطب‌بندی کشورهای مختلف نسبت به این موضوع را در پی خواهد داشت.

 4. همانطور که می‌دانید یمن در بحران به سر می‌برد و نیازمند کمک‌های دارویی و امدادی بشردوستانه است که این تصمیم ترامپ مانع از امدادرسانی و کمک می‌شود. هر چند دولت ترامپ تمام تلاش خود را نمود تا نیروهای امدادی و انسانی منجمله صلیب سرخ را از تحریم مستثنی کند ولی صلیب سرخ نگرانی خود را از این اقدام اعلام نمود چرا که دارای بار منفی است و ممکن است به وخامت اوضاع در یمن منجر شود. به همین دلیل بسیاری از سازمان‌های اداری از بایدن خواستن تا در تصمیم ترامپ تجدیدنظر کند.

 5. پیام‌هایی که به طور غیرمستقیم به تیم بایدن برای مذاکرات و پایان جنگ از سوی انصارلله و دیگر طرفهای درگیر ارسال می‌شود یکی دیگر از عوامل مؤثر بر تصمیم پرزیدنت بایدن بود.

 6. کشورهای متجاوز منجمله امارات و عربستان پس از نمایش قدرت حوثی‌ها از بایدن خواسته‌اند تا مذاکرات صلح را در دستور کار خود قرار دهد.

با تصمیم جدید دولت بایدن می‌توان امیدوار بود تا طرفهای درگیر پای یک میز برای مذاکره و آتش بس بنشیند چرا که جنگ 6 ساله یمن عملاً برای آمریکا، عربستان و امارات عایدی در پی نداشت و پیش از گذشته به قدرتمند شدن حوثی‌های یمن منجر شد.

سخن پایانی

خروج نام انصارلله یمن از فهرست گروه‌های تروریستی پیام روشنی از سوی پرزیدنت بایدن به جهانیان مبنی بر پایان دوران ترامپیسم و هرج‌ومرج ناشی از آن دوران به شمار می‌رود، پیام دولت بایدن با این اقدام حول محور دیپلماسی، صلح و امنیت برای حل بحران‌های بین‌المللی با مشارکت تمامی دولت‌هاست تا جهانی عاری از جنگ و خشونت داشته باشیم. در واقع خروج انصارلله یمن از فهرست گروه‌های تروریستی نخستین گام برای آغاز گفتگوهای دوستانه طرف‌های درگیر و پایان جنگ و شروع صلحی پایدار در خاورمیانه جدید مدنظر آمریکا است.

تحریریه مجله ایرانی روابط بین الملل

       شماره مجوز ۷۹۸۱۰

از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

مجله ایرانی روابط بین الملل

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله ایرانی روابط بین الملل است.
باز نشر مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

کانال مجله ایرانی روابط بین الملل

کانال مطالعات روابط بین الملل